Ana Sayfa Spor Airsoft, Dünya’nın En Revaçta Sporu

Airsoft, Dünya’nın En Revaçta Sporu

1942
0
Paylaş

Airsoft Son Zamanların En Çok İlgili Çeken Aktivitesi

Airsof A.B.D. ‘nin 2. Dünya savaşından sonra, Japonya ‘ ya uygulattırdığı kanuni değişikliklerden sonra sivillerin ateşli silahlara sahip olamaması sonucu , Japon tasarımcıların 1970’lerden sonra AIRSOFT oyuncaklarını geliştirmesi ile ortaya çıkmıştır.

Daha sonra geliştirilerek,  AEG (Auto Electric Gun) elektrik ile çalışan, kurmalı (Spring), Gaz geri tepmeli airsoft oyuncakları Green Gas veya Top Gas ile çalışan ve CO2 ile çalışan AIRSOFT oyuncakları meydana çıkmıştır. Bu oyuncaklar orjinalleri ile birebir aynı görünüme sahip birer replikalarıdır.

Mühimmat olarak 6 mm’lik, biyolojik olarak çözülebilen plastik boncuklar kullanır (6mm BB – Bulleted Breech). Plastik boncuklar, silahın içindeki piston ile ürettiği sıkıştırılmış havayı ya da 340 gramlık CO2 tüpleri kullanır. Airsoft oyuncakları kesinlikle barut veya gerçek mühimmat kullanmaz. Gerçek mühimmat kullanmak için modifiye edilemez. Herhangi bir insanı mühimmatı ile ağır bir şekilde yaralayamaz ya da öldüremez.

Evet gelelim asıl konumuza oyuna, oyun dünya da büyük kitlelelerce kabul görmüş , çok büyük organizasyonlar yapılmış ve yapılmakta olan askeri taktikal savaş similasyonudur. oyunda en önemli kural yaralanmalara karşı önlem amaçlı olarak kullanılan balistik bir gözlüğün, oyunun her evresinde muhakkak takılı olmasıdır.

En az iki kişi ya da takımlar ile oynanan gerek kıyafetler gerekse ekipmanlar olarak birebir gerçek savaş ortamının ve ambiansının yakalandığı aksiyonu bol olan ekstrem bir savaş simülasyon oyunudur. Oyunda iki takım planlamış oldukları senaryoya göre oyunu icra ederler. Bu senaryolar rehine kurtarma , karşı rakibin alanına sızarak bayrak kapma ya da en son askerin işaretlenmesine kadar bir çok şekilde kurgulanır ve oynanabilir. Bu arada vurmak tabiri yerine işaretlemek tabiri kullanılmaktadır. Counter Strike, Call of Duty gibi oyunların canlı olarak oynanılabildiği oyun bu tarz etkinliklere ilgisi olanları direk içine çekmektedir. Doğada ya da kullanıma kapalı yerleşim yerlerinde oynan oyun hafta sonu stresinizi atmak için biçilmiş bir kaftandır.

Ülkemiz de de gittikçe yaygınlaşan bu oyun için, muhtemel her şehirde takımlar bulabilir ve ekipler kurabilirsiniz. Bilgi ve destek alabileceğiniz pek çok takım bulunmakta ve içerisine girdiğinizde kesinlikle çıkmak istemiyeceğiniz aksiyon dolu bir simülasyon oyunu, izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim, iyi seyirler.

Kaynaklar

http://airsoftbursa.com
http://tr.wikipedia.org

 

 

 

Paylaş
Önceki İçerikABD’li İş Adamı David Rockefeller 101 Yaşında Öldü
Sonraki İçerikNefesinizi Kesecek 18 Deniz Feneri Fotoğrafı
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın