Ana Sayfa Otomobil Araçlarda ESP (Elektroin Stabilite Programı) İşlevi ve Faydaları

Araçlarda ESP (Elektroin Stabilite Programı) İşlevi ve Faydaları

2343
0
Paylaş

Aracınızda ESP (elektronik stabilite programı) varsa, demek oluyor ki, aracınız iki aktif güvenlik sistemi birden sunmaktadır: Anti-lock Fren Sistemi ABS ve Çekiş Kontrol Sistemi TCS. ABS, frenleme esnasında tekerleklerin kilitlenmesini önler; TCS, tekerleklerin patinaj yaparken ve hızlanırken dönmesini önler. ABS ve TCS bir aracın uzunlamasına dinamiklerine müdahale ederken, ESP ek olarak yanal dinamikleri geliştirir, böylece her yöne istikrarlı sürüş sağlar. Aracınız virajlarda savrulması minimize olur peki bu işlem nasıl olur.

Basitçe anlatmak gerekirse siz viraja girdiğiniz vakit, beyin aracın tekerleklerinde kayma hissettiği an gerekli tekerleklere frenleme yaptırarak aracın düz bir şekilde yolda kalmasını ve veya savrulmasını engeller.

ESP – aynı güvenlik paketi  için  bazı markalar farklı isimler de kullanmaktadır.
Avrupa’daki araç üreticilerinin yüzde 80’i Elektronik Stabilite Programı için ESP kısaltmasını kullanmaktadır. Bazı otomobil üreticilerinin ESP’ yi DSC (Dinamik Denge Kontrolü), VSA (Araç Kararlılığı Yardımı) veya VSC (Araç İstikrar Kontrolü) gibi farklı isimler altında pazarlamasa da ESP’ nin işlevselliği, çalışması ve sürüş güvenliğinde sağladığı kazanç aynıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın