Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Asya’da Coğrafi Markalamada Tarihsel Sorunlar

Asya’da Coğrafi Markalamada Tarihsel Sorunlar

990
0
Paylaş

INSEAD İşletme Okulu’nda Çinlilerin Japon ürünlerine yönelik algısının incelendiği bir araştırmada, Japon markalarına karşı güçlü bir düşmanlıkla karşılaşıldığı belirtilmektedir[4]. Yazarlar ‘yabancı düşmanlığı modeli’ olarak adlandırdıkları bir model geliştirerek, tüketicilerin farklı ülkelerden gelen ürünleri boykot etme olasılığını belirlemeye çalıştı. Örnek gösterilecek olursa buna, son zamanlara kadar Japon televizyon programları Güney Kore’de yasaktı [1].

Çin’deki Toyota kampanyası, yöneticiler tarihsel gerçekleri göz önüne almadığı için başarısız olan kampanyalara güzel bir örnektir. 2003’te Çinli tüketiciler Japon otomobil üreticisi Toyota tarafından kulllanılan bir seri dergi reklamını, Toyota’nın ülkelerine hakaret ettiği gerekçesiyle toplu olarak şikayet etmiştir. Reklamlardan birinde Toyota aracı Tibet toprağında Çin askeri araçlarını andıran bir kamyonu çekmektedir. Diğer reklamda Çin’de otorite simgesi olan iki aslan heykeli bir Toyota arazi aracının önünde eğilmektedir. Reklam yazısında: ‘Prado’ya saygı duymaktan başka bir şey elinizden gelmez’ denmektedir. Çinli gazeteciler resimlerin Japon ürünlerin Çin ürünlerine üstünlüğünü ima ettiği yorumlarında bulunmuştur. Bu saldırılar sonucu, Toyota reklamları geri çekmiştir [2 ] .

Toyota Prado
COĞRAFİ MARKALAMANIN FAYDALARI 
Ülke Markalaşması Faaliyetleri Faydalar
İhracatta Markalaşma Ürünlerle ilgili olumlu tepki
Genel Ülke Markalaşması  İhracat gücünün artması
Turist ve kalifiye iş gücü çekebilme
Yatırımcıları çekme gücünün artışı
Yatırımcılara teşvik verme ihtiyacının azalması
Rekabet üzerinde maliyet baskısının artması
Finansal krizlere dayanıklılık
Daha yüksek fiyatlandırma yapabilme
Ülke İçi Markalaşma Kalifiye iş gücünü elde tutma
Daha yüksek maneviyat sonucu artan üretkenlik


Kaynaklar

1- Klein,J.,ve  Ettenson, R. 1998. The animosity model of foreign product purchase, Journal of Marketing, 62 (1), 89-100.

2- Koichi.I., 2004. Recentering Globalization, Durham, NC, Duke University Press.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın