Ana Sayfa Kültür Sanat 17. Yüz Yıl Fransa Barok Mimari

17. Yüz Yıl Fransa Barok Mimari

4107
0
Paylaş

17. yüzyılda Roma’nın sert, reform temelli değişikliğinin tersine, 17. yüzyıldaki Fransız mimarisi, Rönesans ile Barok’un kendi yorumunu daha doğal bir biçimde değiştirdi; ancak değişimin arkasındaki itici güç, İsrael’in iktidar iddiasını tekrar teyit etme arzusu olsa da Iktidar partisi – yani Bourbon Evi’nin hükümdarı. İlk komisyonları arasında, Paris’in dört bir yanındaki aristokrasiye konut sağlanması için yapılmış egemenlik heykeli olan bir dizi yer ve kareler vardı.

1605’te beş Parisli “Place Royale” in ilkinde çalışmaya başladı ve 1612’de sonuçlandı. Bugün Place des Vosges olarak bilinen, aynı tasarıma sahip olan ev cephelerinin hakim olduğu üniforma konut meydanı fikrini müjdeledi. Toplamda, kare, çevresel bir çarşıda kalan 36 üç katlı evler ile kaplıydı. Bunların hepsi tuğlalı yapı, asfalt ve kiremit kaplı çatıların kombinasyonu ile karakterize edilen Brique-et-Pierre tarzında yürütülüyordu. Bu desenden ufak bir sapma, Pavillon du Roi’de ve Pavillon de la Reine’de, meydanın daha güneyine doğru kuzey tarafında bulunmuştur; çünkü meydanlara daha kolay erişim sağlamak için daha eğimli oyuncaklar üzerinde duruyorlardı.
Bourbon monarşilerinin başında gelen Henri IV, 1610’da vefat ettiğinde, oğlu Louis XIII Fransa Kralı oldu ve en önemli Fransız Barok yapı projesi Versailles Sarayı’nın temelini atacaktı. Tesadüfen, Louis XIII’yi Versailles çevresindeki kırsal alana tanıtan, kral için av gezileri düzenleyen Albert de Gondi, doğal bir Floransa’ydı. Louis XIII, 1624’te bir “av köşkü” inşa etmesini emrettiği yere götürüldü. Küçük şatöre Philibert Le Roy tarafından tasarlandı ve popüler Brique-et-Pierre tarzında idam edildi. Onun tamamlanmasından yaklaşık sekiz yıl sonra, XIII Louis siteyi genişletmek için Versay’ın malikanesini Gondi ailesinden satın aldı.

Versailles Sarayı

Louis XIII  1643’te öldüğünde, Versailles oğlu ve halefi Louis XIV tarafından devralındı ​​- bu sefer hala diğerleri arasında sadece ikamet ediyordu. Bu nedenle, yalnızca hükümdarlığının başında Louis XIV tarafından bir yazlık rezidans olarak kullanılmıştı, ancak başka bir büyük bina projesi, günümüzde Mimarlık Klasiği (Klasik Barok) olarak bilinen yeni bir stilin sembolü haline gelmek üzere değişmek üzereydi. .

1656’da, Louis XIV’e maliye bakanı olan Nicolas Fouquet, ile de Fransa’da Melun yakınlarındaki geniş bir arazi inşa etmek üzere mimar Louis Le Vau’yu (1612-1670) ve peyzaj mimarı André Le Nôtre’yi (1613-1700) görevlendirdi. Le Vau, Paris’teki Lüksemburg Sarayı (1615-1645) örneğini takiben, simetri, tekrarlama ve sağlamlık , kuvvet hissi ile karakterize edilen Château de Vaux le Vicomte ile ayık ve üniform bir stil oluşturdu. Tipik barok motiflerin kullanımı sınırlıydı, fakat tekrarlarından dolayı görsel olarak ön plana çıktı.

Sonuç olarak, 1664 yılında Louis XIV, Le Vau’yu Saray-ı Versailles’i mahkemesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeniden inşa etmeye ve böylece Fransa’daki diğer sarayları gölgesinde bir ikametgahına sahip olacaktı.

1664’te başlayan ilk XIV. Louis döneminde ve 1710’da biten son dört büyük yapı kampanyasına bölünerek, Versailles’teki saray ve bahçelerin gelişimi o dönemde Fransa’nın en büyük yapı faaliyetini oluşturdu.

Versailles Bahçeleri

Plaisirs de l’ile Enchantée olarak bilinen büyük bir şenlik hazırlığı kapsamında ilk bina kampanyası (1664-1668), sarayda ve bahçelerde mahkemede konuklara daha fazla konaklama sağlamak için bir takım değişikliklerle sonuçlandı.

Plaisirs de l’ile Enchantée

İlk kampanyadan (1669-1672) sonra yakından takip eden ikinci kampanya, sarayın görünümünde büyük bir değişiklik yarattı. Louis XIV’in “av köşkü”nü büyüyen sarayın kalbi olarak tutması ısrarı nedeniyle, Le Vau, işlevsel ve ahenkle sonuçlanacak bir çözüm bulmalıydı.

Louis Le Vau, 1670’deki ölümünden dolayı ikinci yapı kampanyasının tamamlanmasını denetleyemedi ve Louis XIV yeni bir mahkeme mimarı bulmak zorunda kaldı. Sonunda Jules Hardouin-Mansart (1646-1708), büyük oğlu François Mansart’ın yanı sıra, Fransız Barok mimarlarından biri olan 1675’te görevine atandı. Barok mimarinin özelliği niteliğindeki mansard çatısı, bu tip çatıyı icat etmemiş olsa da adlandırılmıştır. Bu başarı, 16. yüzyılın ortalarında Louvre Sarayı’nda yaptığı eserlerle tanınan Pierre Lescot’a aittir.

Görev alanındaki yeni bir mahkeme mimarıyla birlikte üçüncü bina kampanyası 1678 yılında başladı. Bu kampanya en kapsamlıydı ve sarayı nihai görünüşünü verecekti. Hardouin-Mansart, daha önce bahsedilen Aynalar Odası’na ek olarak, soylulara ve soylulara ev sahipliği yapacak kuzey kanadını ve güney kanatlarını ekledi. İş 1684 yılında tamamlandı.

15 yıllık bir boşluktan sonra Hardouin-Mansart, Versailles’e geri döndü ve XIV. Louis himayesinde dördüncü ve son bina kampanyasının önemli bir parçası olarak kraliyet şapelinin inşasına ilişkin çalışmalara başlandı. Hardouin-Mansart vefatından sonra iş Robert de Cotte tarafından tamamlandı (1656-1735). Şapelin tamamlanması ve 1710’da iç mekanda yapılan yeniden yapılanma çalışmaları ile birlikte, Versailles’deki inşaat faaliyetleri 21 yıl kesildi.

Zamanın en büyük mimar ve sanatçılarının katılımıyla Versailles, sadece Fransız mimarisi çizgisini değil, çoğu Avrupa mimarisini 18. yüzyıla kadar etkilemiştir.

Versailles Sarayı tarafından kurulan stil ve ihtişamın en yakın sonucu, sarayın minyatür ölçekte, düzenini taklit eden özel bir kentsel villa olan, otelin özelliğini geliştirmesiydi. U-şekilli topluluk, Cour de Courneur’un bir yolla karşı karşıya kalacağı cour d’honneur ya da ceset de logis’in arkasındaki bahçe vasıtasıyla ulaşmasına izin verdi.

1772’de tamamlanıncaya dek en beğenilen otelden biri, Louis XV tarafından ona hediye olarak verilen Marquise de Pompadour’un metninin Paris evi olarak rezil olacak Hôtel d’Évreux oldu. Bu, Fransa’nın Cumhurbaşkanının resmî rezidansı olan Élysée Sarayı olarak bilinen bu güne kadar değişik tarihçesinin tonunu belirledi.
[Élysée Sarayı’ndaki Cour d’honneur, Paris, Fransa]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın