Ana Sayfa İş Dünyası Ekonomi Bireysel Emekliliğin Yararları

Bireysel Emekliliğin Yararları

1345
0
Paylaş

Fonları temel alarak işleyen sistemde, katkı paylarını, sisteme katılmak isteyen bireylerin belirlemiş olduğu biçimde emeklilik yatırım fonları bazından değerlenmekte, bu şekilde işleme konulması ile elde edilen gelirlerse, emeklilik için geliri meydana getirmektedir. Emeklilik firmaları ve portföy yönetim firmaları arasında gerçekleştirilmesi şart olan portföy yönetim anlaşması SPK onaylar, emeklilik yatırım fonlarının yönetimi portföy yönetici yapar. On sekiz yaş sonrası fiili ehliyete sahip bireyler, sisteme giriş yaparak minimum on yıl süresince sistemde kalma koşuluyla katkı paylarını öderler ise elli altı yaşını tamamladıklarından sonra emeklilik hakkı kazanırlar. Sisteme minimum bir sene katkıda bulunan kişi, başka bir kuruluşa biriktiği paraları aktarabilmektedir. Bunun yanı sıra istediği zaman yatırımına ara verebilir maksimum 4 defa emeklilik planını ya da en çok altı defa katkı payının fonlar arası dağılımını değiştirebilir. Sitemin kuvvetli olduğu noktalardan iride, sigortalardaki teklik kuralının aksine birden daha çok emeklilik hesabını bireyler açabilirler (İsseveroğlu ve Hatunoglu, 2012:156-157).

Katılımda birin üzerinde emeklilik akdinin olması halinde, bütün sözleşmelerden emeklilik hakkını elde edebilmesi için minimum bir tanesinde bu hakkı elde etmesi kâfidir. Diğer sözleşmelerden emeklilik hakkı kazanabilmesi, emeklilik hakkının kullanılmasına bağlı talebin gerçekleştirilmesiyle beraber, emekli olmak istediği farklı sözleşmelerinde de hesapları birleştirerek bu hakkı kullanacağını firmaya bildirmesi şartı bulunur. Katılan emeklilik hakkını elde ettiğinde emeklilik hesabında ki birikimin bir bölümünü veya bütününü toplu biçimde alabileceği gibi yapacağı yıllık gelir sigortası sözleşmesi konseptinde kendine emekli maaşı bağlatabilir. Türkiye nispeten genç bir nüfus yapısının bulunması ile sosyal güvenlik alanındaki problemler, ileri seviyedeki ülkelere göre, yaş, cinsiyet gibi etmenlere bağlı olmayıp, ekseriyetle finansal risk dengesinin dengesizleşmesi ve kurumsal kifayetsizlikler gibi sebeplere ilişkin finansal sorunlar biçiminde hasıl olmuştur (Teksoz, 2012: 13).

Kaynaklar

Teksöz, A.Tuncay (2003), “Sosyal Güvenlik Sisteminde Reform”, TİSK- İşveren Dergisi, www.tisk.org.tr (10.02.2012).
İşseveroğlu, G., & Hatunoğlu, Z. (2012). Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sisteminin Makro Ekonomik Dinamiklere Etkisi Kapsamında Swot Analizi. Muhasebe ve Finansman Dergisi, Ekim, 155-174.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın