Ana Sayfa Teknoloji Click Data ile Veri Görselleştirme

Click Data ile Veri Görselleştirme

1982
1
Paylaş

Elinizde ki verilerin görselleştirilebilmesi , infografik oluşturabilmek ve bir Dashboard üzerinden kolaylıkla bunun gerçekleştirilebilmesi için günümüzde birçok uygulama bulunmaktadır. Ücretsiz olarak ve Premium ücretli versiyonları da bulunan uygulamalar içinde Clickdata programının iyi bir çözüm oluşturabileceği ve verileri çok düzgün bir şekilde okuyabildiği yapılan testlerde de başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.

URL: www.clicdata.com

Giriş Ekranı: https://app.clicdata.com/login

Üye Ekranı: https://app.clicdata.com/signup

Versiyonların karşılaştırılması ve Ücretsiz versiyonun sağladıkları:

Ücretsiz versiyon incelendiğinde: 1 Kullanıcı, Sınırsız dashboard, 1 Gb veri depolama alanı, Excel dosyaları ile işlem yapabilme, gibi imkânlar sağlamaktadır.

Ürünlerin Karşılaştırması: http://www.clicdata.com/pricing/

Programa üye olduktan sonra ilk açılış ekranı olarak üç parçalı bir karşılama ekranı bulunmaktadır. “Don’t Show me this welcome screen again.” Seçeneği tıklandığı takdirde sonraki girişlerde bir daha karşılama ekranı ile karşılaşılmayacaktır.

Sample Dashboards kısmından örnek kullanılabilecek olan Dashboardlar görülebilmektedir.

Eksi yön olarak; birçok dashboard bulunmasına rağmen burada ülke kısıtlaması bulunmaktadır. Ülke kısıtlaması bulunmasına rağmen sample tipteki dashboard üzerinden Sample dashboards üzerinde ki örnekleri oluşturabilmek mümkündür.

 

Data/ Veri Ekleme Kısmı

Eklenmek istenen veriler xls, xlsx veya Csv dosyaları sürükle bırak yöntemiyle sisteme eklenebilmektedir. Buda kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aktarılan verileri okumakta çok başarılı bir uygulama olduğu görülmüştür. Verilerde her hangi bir değişiklik gözlenmemiştir.

Tutorials-dersler kısmından https://app.clicdata.c0m//help#vide0 programın kullanımı ile ilgili detaylı videolar bulunmaktadır. Bunun haricinde Youtube üzerinden de program ile ilgili detaylı videolara ulaşılabilmektedir.

Create a dashboard seçeneğine tıklandığında yeni bir dashboard oluşturulabilmektedir.

Dashboard’u konfigüre edebilmesine imkan tanıyan pencerede, projenin adı, detayları, ölçüleri, kullanılacak renk temaları belirlenebilmektedir.

Dashboard’u konfigüre ederken size/layout (ölçü-düzen) sekmesinde oluşturulacak görsellerin hangi cihaz için ve boyutları ile ilgili seçenekler mevcuttur.

Veri yüklemek için excel veya izin verilen dosya formatlarında sol köşede bulunan data sekmesi üzerinden belirtilen yol gösterilerek veya sürükle bırak yöntemi ile veriler sisteme yüklenebilir.

Veriler yüklendiğinde datanın yüklenen data ile birebir uygunluğu kontrol edildikten sonra “Next” ileri seçeneği ile verilerin yüklemesi tamamlanmaktadır.

Çalışılacak olan alanda başlık olup olmayacağı, ızgaraların bulunup bulunmayacağı yukarıda ki buton vasıtası ile sağlanmaktadır.

Veriler seçildikten sonra uygun grafik tipinin belirlenmesi için seçim yapılır.

Daha sonra Sort&Filter seçeneğinden istenilirse veriler büyükten küçüğe, küçükten büyüğe şeklinde sıralamasının da gerçekleştirilmesi mümkündür.

Format seçeneğinden tablonun font, isim, gibi değişikliklerinin yapılması mümkündür.

Verilerin görselleştirilmesi işlemi tamamlandıktan sonra, Kırmızı ile belirtilen sağ üst köşedeki buton vasıtası ile Adobe PDF veya Image dosyası olarak kaydedilmesi mümkündür.

Bir diğer yöntem ise sağ üst köşede kullanıcı ikonunun hemen sağındaki kısımdan exports sekmesi ile çıktı alınabilmektedir.

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın