Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama E-Perakende Sektörünün Analizi

E-Perakende Sektörünün Analizi

1181
0
Paylaş

Jupiter Resarch tarafında 2007 yılında gerçekleştirilen Avrupa Perakende Tüketici Anketinde Avrupa’daki müşterileri anlamaya yardımcı olmak için çok ciddi veriler sunulmaktadır Ürün kategorilerinin aktüalitesi cinsiyete ve bununla beraber beklenen davranışa uyum göstermektedir. Avrupa’daki online bayan tüketicilerin oyuncak, şarküteri ürünleri giyim ve ayakkabı ile kişisel bakım ürünleri daha çok satın aldıkları görülmektedir. Bayan tüketicilerle mukayese edildiğinde erkek tüketicilerin iki kat fazla yazılım, bilgisayar oyunları ve elektronik cihazları satın aldıkları görülmektedir. Bayanların alışveriş terminleri daha kısadır. Burada bir diğer önemli karar kriteri ise eve teslimattır (European Retail Consumer Survey, 2007: 85 ).

En sık online alışveriş yapan Avrupa Birliği ülkeleri incelendiğinde birinci sırayı % 64 ile İngiltere alırken son sırayı %19 ile İspanya’nın aldığı görülmektedir. En yüksek harcamayı yapan ülkelerde ise %51 ile İtalya, %22 ile İspanya yine en yüksek harcamayı yapan ülkeler kategorisinde de son sırayı almaktadır. Aşağıdaki tablo ülkeler bazında en sık ve en yüksek harcamayı yapan ülkeleri göstermektedir.

Ülkeler Bazında En Sık ve En Yüksek Harcama Yapılan Ülkeler

EN SIK HARCAMAYI YAPANLAR EN YÜKSEK HARCAMAYI YAPANLAR
ÜLKE İSMİ YÜZDE ÜLKE İSMİ YÜZDE
İngiltere 64 İtalya 51
Fransa 50 İngiltere 47
İsveç 46 Fransa 36
Almanya 43 Almanya 32
İtalya 41 İsveç 27
İspanya 19 İspanya 22
Ağırlıklı Ortalama 49 Ağırlıklı Ortalama 36

Kaynak | European Retail Consumer Survey, 2007, 22 Mart 2007.

Avrupa da segmentinde kadınların %8’i, erkeklerin ise %6’sı gıda ürünlerini internet üzerinden satın almışlardır. Yalnızca İngiltere’de bu kategoride artış bulunmaktadır. Bayanların %15’i, erkeklerin ise %12’si bu segmentlerde alışveriş yapmışlardır. Tesco ile rekabet halinde olan şirketler ASDA, Sainsbury ve Waitrose’dır. Bu süpermarketteki ortak noktanın online alışveriş tecrübesi deneyimini artan bir oranla yaşatarak, kapsamlı bir program sayesinde müşterileri kendilerine bağlama çabası olduğu görülmektedir.

Fazla tercihlerin olması sadece B2C’de sık görülmez. Bu durumun günümüz B2B ve e-perakende pazarları için de geçerli olduğu ifade edilebilir.  Bu bağlamda benzer hizmetlerin çoğalmasıyla sektör ve pazarlar arası değiştirilebilir olan tekliflerde artışa neden olmaktadır (Kotler ve Pfoerfsch, 2007: 57). Yeni ürünler veya hizmetlerin geliştirilmesinin, uzun süreli ve sürdürülebilir rekabette avantaj yarattığını belirtmek biraz zordur. Bir başka ifadeyle; fonksiyonel avantajlar çok kısa sürede taklitlerin doğmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle ürün yaşam döngüleri çok kısa olmaktadır. Teknolojik veya teknik olarak üstün olmak, ayrıca başarılı olabilmek için tek elzem kıstas değildir. Hizmetlerin ve ürünlerin her geçen gün daha fazla birbirine benzer hale geldiği hatta neredeyse tıpatıp birbirine benzer olduğu pazarlarda ürün ve hizmetin rakiplerden farklı olabileceği tek özelliğin ancak güçlü bir marka yaratmak olabileceğini varsaymak doğru ve yerinde olacaktır.

Erkek kullanıcılarda ise gözlemlenen durum, alışverişten önce online araştırmalar yaptıklarıdır. Bayanlarda ise durum, mağazalarda yaşadıkları ve gördükleri deneyimlerin hala etkili olmadığıdır. Erkeklerin daha çok tercih etmiş olduğu tüketici elektroniği segmentinde fiyatların ve ürünlerin araştırılması için online bilgilerin sunulması alışverişten önce müşterilere ürünler hakkında karar vermeye yönelik bilgi sağlamaktadır. Mağazalar da stok durumlarını online olarak göstererek, kanal çatışmalarını önlemede etkin bir yol izleyebilmektedir

Bayanlar arasında ise en göz önünde olan segmet giyim ürünlerinin satın alınmasıdır. Kumaşlar hakkında ki bilgi, renk ve beden seçenekleri ile ilgili tüm ayrıntılar verilerek satışın daha kolay hale gelmesi sağlanabilmekte, ayrıca amacıyla “deneme amaçlı al” ve “kolayca iade” seçenekleri sunulmaktadır.

Fransız e-perakende kanalında da hizmet gösteren La Redoute adlı multi kanal perakende zinciri, internetten kazanmış olduğu yeni müşterilerin oranının %40 olduğunu ve tüm satışlarının ise %36’sını e-perakendeciliğin oluşturduğunu belirtmektedir. (İyiler, 2009: 27).

Kaynak
İyiler, Z., 2009.Elektronik Ticaret ve Pazarlama. Ankara: IGEME

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın