Ana Sayfa İş Dünyası E-Ticaret Türleri

E-Ticaret Türleri

3120
0
Paylaş

E-ticaret ifadesinden anlaşılan daha çok internet üzerinden nihai tüketiciye satış faaliyetidir. Bunun en önemli sebebi son tüketiciye yönelik olması ve bu sebeple de daha geniş bir topluluk tarafından bilinmesidir. Daha az kitlelere hitap etmesine karşın işletmenin işletmeye satışın işlem hacmi daha yüksektir (Gündüz, 2008: 5).

B2B Business to Business Şirketler arasında yapılan ticarete B2B ticareti ismi verilmektedir. Yani üretici ile toptancı firma ya da toptancı ile perakende satışı yapan işletme arasında gerçekleşen ticaret türüdür. B2B e-ticaret sayesinde şirketler arası yapılan elektronik pazarlamada kolaylıklar sağlanmaktadır. www.alibaba.com
www.tradeatlas.com
www.kompass.com
B2C Business to Consumer Şirketlerden tüketicilere yapılan ticarete B2C ticareti denir. Şirket sahip olduğu ürünleri internete koyar ve tüketicilere satışını gerçekleştirir. Bu ticaret türünde ürünün özellikleri, fiyatı ve detaylı site üzerinde gösterilir. E-ticaret sitesinde garanti, ürün teslimi ve diğer sözleşmelerin bulunması ve tüketiciye sunulması gerekmektedir. Şu an Türkiye’de en çok kullanılan ticaret türüdür. www.amazon.com
www.hepsiburada.com
C2C Consumer to Consumer Tüketicilerin tüketicilere ürün satışı yapması www.eBay.com
www.molotok.ru
www.gittigidiyor.com
www.sahibinden.com
C2B Consumer to Business Tüketicilerin firmalar ürün satması, www.istockphoto.com/tr
www.google.com/ads/
www.h3.com/
B2E  Business to Employee Firmaların kendi çalışanlarına daha düşük ücretlerle ürün ve hizmet satabildikleri e ticaret türüdür.
M2M  Machine to Machine Bu e-ticaret modelinin gelecekte olması bekleniyor. Hatta bu teknolojinin çalışmaları hızla sürüyor. Makineler arası ticaret olarak adlandırılıyor. Örnek; buzdolabınızın azalan yumurtalar ve diğer ürünler için kendisinin otomatik olarak online sipariş vermesi.
G2G Government to Government Devletlerin birbirlerine ürün ve hizmet sağlayabildikleri bir e-ticaret türüdür.
G2E Government to Employee Devletin çalışan memurlara ürün ve hizmet sağlayabildiği e-ticaret türüdür
G2B Government to Business Devletin ihale ve benzeri yöntemler ile online olarak devletten işletmelere firmalara yönelik gerçekleşen bir e-ticaret modelidir.
B2G Business to Government İşletmeden devlete işlem yapılan bir E-ticaret modelidir. Devletin online olarak ihale açması ve bu ihaleyi işletmelerin yine online olarak takip edip devlete ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmesi gibi. Örnek; devlet malzeme ofisinin kamu kurumlarının ihtiyaçlarını e-ihale olarak açması.
G2C Government to Citizen Devletin vatandaşlarına sağladığı ürün ve hizmeti kapsayan e-ticaret modelidir.
C2G
Citizen to Government
Vatandaşların Devlete ürün ve hizmet sağlayabildiği e-ticaret modelleridir.


Kaynaklar

Gündüz M., 2008. B2B e-Ticaret ve e-Pazaryerleri, Ankara: IGEME

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın