Ana Sayfa Kültür Sanat Müzik Filmlere Karakteristik Özelliklerini Kazandıran Müzisyenler

Filmlere Karakteristik Özelliklerini Kazandıran Müzisyenler

1232
0
Paylaş

1-Zbigniew Preisner

Hem müzikseverlerin hem sinema tutkunlarının yakından tanıdığı müzisyen Zbigniew Preisner, Krzysztof Kieslowski’nin en yakın arkadaşıdır ve neredeyse tüm filmlerinin bestecisidir. Yaptığı besteler Kieslowski filmlerinin büyülü atmosferine bizi daha da çekmiş ve adeta hafızamıza kazınan sahnelerle bütünleşmiştir.

2-Yann Tiersen

‘Amélie, Meleklerin Düş Yaşamı ve Elveda Lenin’ gibi filmlerin müziklerini besteleyen Yann Tiersen, oldukça etkileyici bestelere imza atmış bir müzik dehasıdır. Filmlerin ulaştığı başarıdaki ve izleyici kitlesinin filmlerle arasında oluşan duygusal bağdaki payı ise azımsanmayacak ölçüdedir.

3-Shigeru Umebayashi

Shigeru Umebayashi, Kar-Wai Wong’un ‘In The Mood For Love’ ve ‘2046’ gibi filmlerinde duyduğumuz, film mi daha güzel müzikler mi halâ bir türlü karar veremediğimiz bestelerin sahibidir. Kar-Wai Wong’un filmlerine bir şiir diyecek olsaydık, bu müzikler şiirin en güzel dizesi olurdu şüphesiz.

4-Eleni Karaindrou

Theodor Angelopoulos filmlerinin vazgeçilmez ögelerinden biri Eleni Karaindrou müzikleridir. Filmde söylenmeyen asıl anlamları müziğiyle yaratan lirik bir tanrıçadır. İnsanı ilk anda yakalayan ve kendine çeken, sonrasında ise sizin bırakamadığınız, bırakmak istemediğiniz eserlerin sahibi, ilham verici bir müzisyendir.

5-Joe Hisaishi

Hayao Miyazaki ile uzun soluklu bir dostluğu olan, bizim de Miyazaki animeleri için bestelediği müziklerle tanıdığımız ve sevdiğimiz Joe Hisaishi’nin hazırladığı soundtrack’ler insanlığa dair tüm iyimser duyguları ve coşkuları taşır, düş kurmayı yeniden anımsatır. Studio Ghibli’den çıkan çoğu animede de imzası bulunan müzisyen, hem bizim hem de onunla yolu kesişen yönetmenler için bulunmaz bir şans.

6- Sixto Díaz Rodríguez

Kendisinin bile bilmediği bir üne sahip olan ve Güney Afrika’da ikon haline gelmiş bir müzisyendir. Malik Bendjelloul tarafından çekilen ‘Searching For Sugar Man’ belgeselinde, Sixto Díaz Rodríguez’in hayatına yine kendi şarkıları eşlik etmektedir. Hem hayat hikayesi hem şarkıları, kesinlikle bilinmeye ve sevilmeye değer.

7-Glen Hansard, Markéta Irglová

John Carney’in yönettiği ‘Once’ filminin müziklerini besteleyen ve seslendiren ikili, aynı zamanda filmin başrol oyuncularıdır. Filmin konusu, müzikleri, oyuncuları arasındaki kusursuz uyum ve içtenlik eşine nadir rastlanan cinstendir.

8-Goran Bregović

Özellikle Emir Kusturica’nın ‘Çingeneler Zamanı, Arizona Rüyası ve Yeraltı’ gibi filmlerine müzikleriyle olağanüstü bir ruh katmıştır. Goran Bregović’in, Balkanların anonim folk müziğine getirdiği yeniden yorum ise benzersizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın