Ana Sayfa Kültür Sanat Fransa’da: Domestic (Yerel) ve Seküler (Laik) Gotik Mimari

Fransa’da: Domestic (Yerel) ve Seküler (Laik) Gotik Mimari

1383
0
Paylaş

Yüksek ve Geç Ortaçağ’ın sosyal ve kültürel değişimlerine kısa bir girişte değindiğimiz gibi, yeni Avrupa’nın daha da sofistike idari ve idari organı, yeni kurulan güçlendirilmiş kasaba ve şehirlerin sayısının artmasına yol açtı; Kaleler, evler ve idari binalar. Özellikle Fransa, koruma çabalarının erkenden yapıldığı ve birçoğunun İkinci Dünya Savaşı’nda imha edilmemesinden dolayı bu döneme ait zengin bir yapı mirasına sahiptir.

Romanesk binaların durumunda olduğu gibi, dışa dönük form, iç mekan planı ve her odanın işlevi tarafından belirlendi. Büyük tasarımı dikte eden işlevi ile dekorasyon ve süsleme, girişler, pencereler ve payandalar gibi özelliklere, genel bir izlenime ulaşmak için tekrara dayanan karakteristik bir yüke dayandı. Hükümet binalarının tüm katlarına, kilisede olduğu gibi gizlenmeyen, cephe dışına taşan ve bazı durumlarda bir merdiven kulesi şeklinde bir binanın girişini oluşturan dış merdivenlere özel önem verilmiştir.

Paylaş
Önceki İçerikFransa (Rayonnant ve Flamboyant)
Sonraki İçerikErken İngiliz Gotik – Dış Mekan
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın