Ana Sayfa İş Dünyası Hedeflerin Belirlenmesi

Hedeflerin Belirlenmesi

1141
0
Paylaş

İşletmelerin kendilerine hedef olarak belirledikleri her bir personelinin etkisi bir diğerinden farklı tesir meydana getirir. Çalışanların kendi motivasyonları işe direk olarak yansıyabilmektedir. Bazı çalışanlar işlerinde diğerlerine oranla daha yüksek odaklanabilirken bazıları daha düşük motivasyon gösterebilir bu tip çalışanlarda hedeflerin yüksek olması onları zor bir dönemece sokabilir. Bunun elbette bir takım sebepleri vardır ki verilen hedeflerin daha çok ehemmiyet ve hassasiyet gösterilerek yapılması gerektiği durumlarda motivasyon açısından yüksek seviyede olan personellere bu hedeflerin dağıtılması tercih edilebilir. Kimi durumlardaysa kişisel odaklanma mevcuttur; işletmenin hedeflerinden çok kişilerin ilişkileri ön planda tutulabilir. Bu kişiler açısından insan ilişkileri ve işletmedeki ortamın daha düzenli seyretmesine yol açabilir. Firma bu şekilde hedeflerine yetenekli bireylerin müşterileri ile olan iletişimlerine güvenerek ulaşmaya çalışabilir. Bu durum daha çok kobi ve küçük ölçekli işletmeler için geçerli olabilir.

Bir satış performans sistemi sadece primlerden meydana gelmeyip ödül ve ceza gibi konularında ihtiva etmesi gerekir. Ödül ve ceza mekanizmasının işleyebilmesi amacıyla sistemin verileri ihtiva etmesi ve bu verilerin analiz edilebilmesi tarafsız hedefler tanımlanabilmesi gerekmektedir. Daha yalın bir ifadeyle saha satışını gerçekleştiren satışçıların yalnızca verilen kotalar sonucunda satışlarını gerçekleştirmesi veya gerçekleştirememesi sonucunda prim atamak doğru bir yaklaşım olmayıp tanımlanan hedefe ulaşım oranına göre prim mekanizması işletilmelidir. Bireyin hedefleri aynı zamanda saha ekibinin de hedefi olması ve ekibin hedefleri zaman, dönem, satış, nakite dönüşme oranı gibi diğer hedefler ile bir uyum içinde olması gerekir. Bir performans sisteminin hedeflediği [1];

  • Her bir satış personelinin kişisel satış oranını yükseltmek
  • Bütün ekibin kapasitesinde artış sağlamak
  • Satış destek ve müşteri hizmetlerindeki birimlerin satış için desteğini sağlamak
  • Performansı meydana getiren etmenleri belirlemek
  • Dönemsel ölçme ve değerlendirme ile ceza-ödül mekanizmasındaki kriterleri tanımlamak

Kaynaklar

http://www.kursattuncel.com/2013/08/basarili-bir-prim-performans-sistemi-nasil-kurulur/

 

Paylaş
Önceki İçerikDünyadaki Tüm Radyoları Dinleyin
Sonraki İçerikİş Dünyasında Motivasyonun Taraflar Açısından Önemi
1989 Yılında dünyaya gelen Orkun Kaşer, 2007 yılında Darüşsafaka Lisesinden mezun olduktan sonra, Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesini bitirmiş ardından Uzun bir süre Brezilya’da yaşamıştır. Unilever’de çalışma yaşamını sürdüren Orkun Kaşer aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetiminde yüksek lisansını tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce ve Portekizce bilen Orkun Kaşer’in en büyük tutkusu Spordur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın