Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Hızlı Tüketim Sektöründe Pazarlama İletişimi

Hızlı Tüketim Sektöründe Pazarlama İletişimi

1359
0
Paylaş
Pazarlama İletişimi

İletişim, kişilerin davranış odaklı, bireysel ilintili olarak bağlantıları ortaya çıkarır (Ball & Monoghan, 1994: 20). Tüm pazarlamada kullanılmakta olan araçlara bağlı stratejilerin birbirleriyle entegrasyonun oluşturduğu, stratejik olasılıkların takibinde olan işletmelerinde bu koşulları yerine getirmeleri zaruri bir hale dönmüştür. Tüketicilerin değişimlerine firmalarında uyum sağlayabilmeleri, iletişimde bulunmaları ve bunu doğru şekilde yönetebilmeleri konusunda sorunları bertaraf etmelidir.

Yalnızca öğrenmekte olan bir kurumun artan seviyede tüketicilerini koruma altına alarak yükseltme yoluna gidebileceğini ifade etmek mümkündür. Bu sebeple de pazarlama konusunda uzman olan kişilerin bu dönüşüm prosesinden verilerin çıkarımını gerçekleştirmeleri, analizlerde bulunmaları, mecraları belirlemeleri gerekmektedir (Schultz, 2002: 356).

İnternetin gelişimi ile beraber son dönemlerde online community (topluluk), olarak sosyal network sitelerinin popülaritesi artmıştır. Teknolojinin soğuk olan kısmını yok eden sosyal sisteler ile tradisyonel ortamlarda bireyler arasında meydana gelen bire bir iletişimin meydana getirdiği tesirin benzerini sanal biçimde oluşturmaktadır. Her ne kadar tradisyonel ortamdaki gibi olmasa bile sosyal ağ siteleri farklı bir ortam ve iletişim mecrasıdır. Pazarlamacıların yeni yeni keşfettiği sosyal siteler interneti kullananlar tarafından oldukça benimsenmiş olup burada yapılan paylaşımlarda ve içeriklerde kullanıcılarında yorum beğeni ve benzeri etkileşimlerde bulunması sebebiyledir. Bu şekilde bireylerden oluşan sanal topluluklar, bilhassa da online sosyal ağlar vesilesi ile olmaktadır (Akar,  2010:  108).

Online Topluluklar

Online toplulukların farklı tipleri bulunmaktadır. Bunlar (Buss & Strauss, 2009: 16-18):

  • Açık ve kapalı online topluluklar: Bu tipteki online topluluklar üye katılımının limitli bulunmasına veya bulunmamasına göre değerlendirilmesi gereken topluluklar olup bir takım online topluluklara herkesin üye olmasına izin verebilir. Burada spesifik bir katılım ve kriter ile sayıda sınırlama gibi bir takım şartlar örnek verilebilir. Nicel araştırmalar açısından bu tipteki gruplar çok ciddi faydalar sağlayabileceği unutulmamalıdır.
  • Konulu topluluklar: Bu toplulukların ortak bir konu veya faaliyet etrafında bir ara gelinmesidir. Buna örnek olarak bir tema üstüne odaklanmış topluluklar örnek verilebilir. Lego gibi..
  • Sosyal ağlar: Bu tür online topluluklar, kullanıcılar içindeki ilişkilerin ana ilgi ve işlevi en temel şekildeki online topluluklar olup buna örnek verilecek olduğunda Facebook, Twitter örnek verilebilir.

Kaynaklar

Akar, E. 2010, Sanal Toplulukların Bir Türü Olarak Sosyal Ağ Siteleri-Bir Pazarlama İletişimi Kanalı Olarak İşleyişi, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Anadolu Unıversıty Journal Of Social Sciences Cilt/Vol.:10- Sayı/No: 1
Ball, Bve Monoghan, R. 1994, 'Redefining The Sales And Marketing Relationship', Potentials İn Marketing, October.
Buss, A. Ve Strauss, N., 2009, Online Communities Handbook: Building Your Business And Brand On The Web, New Riders Press, USA.
Schultz, D. E.; Tannenbaum, S. Lauterborn, R., 1993, Integrated Marketing Communications. Lincolnvvood: Ntc Business Book

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın