Ana Sayfa Kültür Sanat İngiltere’de Geç Barok Dönemi

İngiltere’de Geç Barok Dönemi

1704
0
Paylaş
Hampton Court Sarayı

Wren’in 1723’de ölümünden sonra, yeni nesil mimarlar ortaya çıktı; bazıları eski çalışanları arasında yer alıyordu bile.

Nicholas Hawksmoor (1661-1736)

Nicholas Hawksmoor (1661-1736), 18 yaşından itibaren Christopher Wren tarafından çalıştırılmış ve 1718 yılına kadar kendisine yardım etmiştir. Chelsea Hastanesi, St. Paul Katedrali, Hampton Court Sarayı ve Greenwich Hastanesi, bu süre içerisinde inşa edilen en ünlü eserler arasındadır.

Hawksmoor, hayatının ilerleyen saatlerinde John Vanbrugh (1664-1726) ile Castle Howard ve Blenheim Sarayı gibi önemli projelerde işbirliği yaptı. Vanbrugh, oldukça rezil bir karaktere sahipti; Bastille’de bir casusluk görevlisi ve Kit-Cat Kulübü üyesi olarak hapsedilen bir dramatter, 35 yaşındayken mimarlık yaptı.

Blenheim Sarayı

Hem Hawksmoor’un hem de Vanbrugh’un eserleri, Inlión Jones’un Palladianizm’inden türetilen daha cesur ve daha erkeksi bir tarzın lehinde, Wren’in sade Barok’unun Fransız klasisizm tarzında giderek reddedilmesi ile karakterizedir. Bütün kütle ve ölçek fikri eserlerinde en belirgin özellik haline getirildi; Dış süsleme en az seviyeye iner. Bu, kusursuz ama unapologetically (Pişmanlık duyulmaksızın) cesur bir tasarıma yol açmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın