Ana Sayfa İş Dünyası İş Dünyasında Değer ve Statünün Sağlanması

İş Dünyasında Değer ve Statünün Sağlanması

1557
0
Paylaş

Bir işletmede yöneticiler, çalışanlarının da birer insan olduğunu unutmadan onlar ile çeşitli etkinlikler düzenlemesinde, gruplar kurarak katılımlarına hoş görü ile bakmasını bilmeli, öte taraftan da kişiliklerine, ifa ettikleri görevlere, görüş ve düşüncelerini dinlemelidir.

İnsanın yaratılışları itibariyle diğer insanlara yardımcı olmak ve bunun tesirlerini görebilmekten mutluluk duyarlar. Çalışanlar gerçekleştirdiği işlerin yaşadıkları topluma olan etkilerin sonucunda insanların talep ve gereksinimlerini karşıladıklarını hissettiklerinde sevinç duyarlar. Gerçekleştirilen hizmet ve ürünlerin değerini bu yolla anlayan çalışanlar göstermiş oldukları çaba sonucundaki zorlukların etkisini çok az hissederler. Daha kaliteli ürün ve hizmet sunabilme konusunda, fiziksel, ruhsal yönden kendilerini daha kuvvetli hissederler. Böylelikle çalışanlar kurumlarının gayelerini sosyal açıdan yerine getirmenin kendileri açısından bir kaynak oluşturacağına inanırlar. Firmanın gayesine varılmasında çalışanların fedakâr davranışları ve katkılarının nekadar elzem olduğu çalışanlarla paylaşılması gerekmektedir (Tosun, 1989:319).

Çalışanların bulundukları yerde almak istedikleri statü ve yöneticiler ve erk sahiplerinden değer verilme gereksinimi, sosyal strüktürü içinde saygınlık elde etme hırsıyla entegre olmakta ve sonuç olarak diğerlerince saygı görmek, beğeni elde etme talepleri belirmektedir (Sabuncuoğlu ve Tüz, 1998: 129).

Statü, bir bireye toplum içinde diğerlerinin vermiş oldukları değerlerden meydana gelen bir kavramdır. Birey böyle bir ehemmiyete haiz olabilmek amacıyla her türlü fedakârlığı göstermeye çalışacaktır. Statü saygı ile beraber olan bir kavramdır. Bu sebeple de reel bir statüye haiz kişi, yalnızca iş hayatındaki arkadaşlarından değil dışarıda ki bireylerden de saygı görür. Ünvan ne olursa olsun, yapılan işin takdir görmesi nitelikli bir çalışan olarak kabul görme herkes açısından derin bir tatmin duygusu oluşturur (Ünlüönen, Ertürk ve Olcay, 2007: 12-13).

Kaynaklar

Sabuncuoğlu ,Z., ve Tüz, M., 1998, Örgütsel psikoloji, Alfa Yayınları, 3. Baskı.

Tosun, K., (1989). İşletme Yönetimi. İstanbul: Fakülteler Matbaası.

Ünlüönen, K., Ertürk, M., ve Olcay, A. (2007). Otel İşletmelerinde Psiko-Sosyal Motivasyon Araçları Ve Bu Araçların Farklı Departmanlar Üzerindeki Etkisine Yönelik Ankara Ve İzmir Otellerinde Bir Uygulama. Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi, 19(19).

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın