Ana Sayfa İş Dünyası İş Dünyasında İç İhbar Kavramı

İş Dünyasında İç İhbar Kavramı

1170
0
Paylaş

İhbarcılar tipik biçimde birincil olarak iç ihbar kanallarını kullanmaktadırlar. Etkin biçimde iç kanallardan beklenen düzeyde bir karşılık alınamadığında dış kanallara yönelinmektedir. Britanya’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre istihdam edilen bireylerin birçoğu iç raporlamayı kullanmaktadır fakat bu raporların yüzde altmışlık kısmına yönetimden herhangi bir cevap alamadıklarını belirtmektedirler. İstihdam edilen bireylerin büyük bir kısmı yapılan hatalarla alakalı olarak bir işlemin gerçekleşmeyeceklerine kanidirler (Bowal, 2013: 24).

Çalışan kişinin, kurum/örgüt için, kurum içerisinde karşı karşıya kaldığı etik veya legal problemi, firma içinde ifşa etmesi yahut ilgili birim ve bireylere aktarması içsel biçimde belirtilmektedir. Kuruluşun içerisinde karşılaşılan etik ya da yasal problemin, firmanın içinde meydana gelmesi ya da firma içerisinde sorumlu bireylere ifşa etmesi içsel durumdur. Etik problemin, firmanın ilgili birim amirine iletilmesi ve bu problemle ilgili enformasyon sağlanarak, yasa/etik dışı konunun düzgün bir hale dönüştürülmesi için istekte bulunması buna bir örnek teşkil edebilir. Bu sebeple de olayın durdurulması ya da sona erdirilmesi için firmada gerçekleşen her bildirim içsel olarak atfedilir (Mansbach and Bachner, 2010:484).

Örgüt içinde adaletsiz durumların, yolsuzlukların ifşa edilmesi birçok farlı biçimde gerçekleştirilebilmektedir. İçsel yöntemde, uygun olmayan durumu gözleyen kişi, örgüt içindeki organizasyondaki bireylere durumu aktarmaktadır. Bu durum bazı araştırmacılar tarafından organizasyon içindeki kontrol mekanizması biçiminde değerlendirmekte ve bu yolla sorunların basına yansımaksızın içeride çözülebileceğini düşünmektedir. İlk olarak içsel kaynakların kullanılması ile firmaya olan bağlılık hususunda herhangi bir zararın olabileceği davranış ortada bulunmayacak ve bunun yerine örgüte bu zararın ve hatanın düzeltilebilmesi adına bir fırsat geçmektedir. Fakat idareci veya sorumlu kişiler yapılan ifşayı göz önünde bulundurmaz ve negatif davranışlar göstererek sorunun üzerine gidilmediği takdirde bu seferde dışsal ihbar yolları değerlendirilir bu da kurum veya örgüte daha çok zarar getirebilir (Nayır, 2012: 32).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın