Ana Sayfa İş Dünyası İş Dünyasında Olumsuz Davranışların İfşa Edilmesi

İş Dünyasında Olumsuz Davranışların İfşa Edilmesi

1022
0
Paylaş

Psikolojik şiddet ile mücadele edebilmede ki en elzem konu, problemle ilişkili olarak farkındalığın oluşturulması, psikolojik şiddete maruz olan birey kadar, iş arkadaşları ve toplumunda aynı hassasiyeti göstermesi olup, çalışılan yerde bireylerinde mücadele edebilmek için konuyu kavramalı ve toplumsal olarakta toplumun duyarlılık seviyesinin yükseltilmesine de mücadele gösterilmelidir.

Kişinin bilmediği ve çaresiz kaldığı hallerde endişe içinde, yalnız çaba göstermesi oldukça güç olup bireyler kendi başlarına gelmeden aynı olayı farklı bir biçimde değerlendirirken kendileri deneyimledikleri vakit daha reel bir gözlemle değerlendirmeye tabii tutarlar. Tüm bu sebeplerle farkındalığın yükseltilmesi için bilinçlendirilme çok önemlidir (Tınaz, 2006: 26-27).

Kısaca, çalışılan yerde psikolojik şiddetle alakalı olarak farkındalık ile ilgili yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Yaşanılan olgu ve sürecin isminin konması,
  • Önlemlerin alınması,
  • Bilgilendirme ve bilinçlenmenin sağlanması,
  • Geri bildirimin toplanması.

Farklı legal ve pratik önlemlerin bulunmasına rağmen, cinsiyet ayrımcılığı ülkemizde bir problem olarak yerini sabitlemektedir. İşe giriş aşamasında, çalışma yaşantısında, ırk, etnik orijin, inanç, yaş ve benzeri sebeplerle yapılabilecek olan ayrıştırmaların düzenlenmesi şarttır.

Çalışma yerlerinde mobbing ve benzeri psikolojk şiddetlere önlem amacı ile gizliliğin korunması prensibiyle hareket edilmesi gerekmektedir[1].

Gelişmişlik seviyesi üst düzeyde olan ülkeler, çalışılan yerlerde iş hayatındaki problemlerin başında gelen mobbing ve yıldırma ile ilgili olarak duyarlılık seviyeleri yüksek olup, bu konu ile ilgili özel olarak ilgilenmektedirler. Basın yayın organlarında konuyla ilgili olarak uzmanlar toplumu bilinçlendirmekte çeşitlik kuruluşlar ve akademik camia konu ile alakalı olarak çalışmalar sürdürmektedir. Türkiye’de ise bu konu henüz akademik çevrelerin, mesleki kuruluşların yeteri kadar önem verdiği bir konu olmadığı görülmektedir. Psikolojik yıldırma süreci bir çok kurumda yaşanmakta ve kriz dönemlerinde bu husus daha fazla yaşanmaktadır. Bu hal herkesi otomatik olarak etkileyeceği göz ardı edilmemelidir (Tetik, 2012: 86-89).

Kaynaklar

[1] Manisa Rehberlik ve Araştırma Merkezi, http://manisaram.meb.k12.tr/ Erişim Tarihi:[04.05.2016]

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın