Ana Sayfa İş Dünyası İş Yerinde Bağımsız Çalışma İmkanları

İş Yerinde Bağımsız Çalışma İmkanları

1187
0
Paylaş

Bağımsız Çalışanlar Birliğinin hazırlamış olduğu rapora göre Amerika Birleşik Devletlerinde ki, emek gücünün %34’lük kısmının bağımsız olarak çalışanların oluşturduğunu açıklamıştır. Bunun sonucu olarakta bireylerde serbest kalma isteği, rahatsız edilmeme, hiyerarşiyle yüz yüze kalmama isteklerinden dolayı da bu oranda yükselme olması olasıdır. 2020 Senesinde bu oranın %40’a kadar varması beklenmekle birlikte Türkiye’de de iş yerinden bağımsız olarak çalışabilme kabul edilmeye başlanmıştır. İstihdam ettiği bireylere serbest bir biçimde iş yapabilme imkânı sağlayan şirketlerin verimliliklerinde de bir artış olmakta aynı zamanda şirket bundan tasarruf etmektedir.

İş yaşamını değişen rekabet koşulları, teknoloji, iletişimde ki yenilikler ve uyum koşullarında yaşanan değişimler ile çalışma kültüründe de değişiklikler meydana getirmesi sonucunda çalışma tercihlerinde de değişimler oluşmaktadır. Katı kurallara dayalı çalışma şartlarına sahip olan işletmelerde, rakipleri ile mücadele etmede zorlanınca, rutin çalışma prensiplerini gevşetmeye ve farklılaşmaya başlıyor. İş yeri dışından çalışmakta böylelikle çalışma kültürünün bir etmeni olmaya başlamaktadır. Bu model ile çalışanlar esnek çalışma, mekandan ayrı çalışabiliyor, direk ve en direk maliyet unsurlarında azalma imkanı işletme için sağlanmış oluyor. Bu çalışma sistemi bütün olarak yeni bir metotmuş gibi algılansa bile temel olarak sanayi devrimine kadar dayandığı söylenebilir. Dönemin müteşebbisleri ve istihdam edilenler arasındaki ortak çalışma bağıntısını oluşturan bağımsız çalışanlar günümüzün temellerini oluşturdular. Bağımsız çalışma modeli yeni jenerasyonun yaşam tarzları, kariyer amaçları ile bu modele geçiş için hız kazandırmıştır [1].

Tek başına çalışan bireylerin kendilerini sosyal bakımdan yalnız hissetmeleri ve bu durumdan hoşnut olmamaları iş tatminsizliği yaşatabilir. Bağımsız çalışmanın faydaları olduğu kadar dezavantajları olduğu da unutulmamalıdır. Grup açısından iletişim önemli olduğundan çalışanın motivasyonu ve teşviki açısından elzemdir. Bireysel çalışmada iletişim imkânları sağlanmalı ve birbirleriyle iletişim kurmalarında sorun yaşanmamalıdır. İletişimde sıkıntı yaşayan ve yalnız kalan birey iş açısından tatmin sağlayamayacak ve bu durum işten uzaklaşmasına neden olabilecektir (Feldman ve Hugh, 1986: 196).

Kaynaklar

Feldman, D., Hugh, A. (1986) Managing Individual And Group Behavior İn Organizations, Mcgraw-Hill International Book Company: Auckland.

[1] http://www.marketingturkiye.com.tr/haber/genclerin-tercihinin-bagimsiz-calismak-oldugu-ortaya-cikti Erişim Tarihi: [05.03.2016]

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın