Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama İzinli E-Posta Pazarlama

İzinli E-Posta Pazarlama

1013
0
Paylaş

İzinli e-posta pazarlamanın önemi her geçen gün artmaktadır. Mobil kullanıcı sayısının tüm dünyada artması ile e-postalar günlük yaşamın ve iletişimin önemli bir parçası haline gelmiştir. Posta alanında, e-posta vasıtası ile müşterilerle irtibata geçmek e-perakende firmaları için çok önemli bir unsurdur. Her müşteri onlarca e-posta almakta, fakat bu e-postaların büyük bir kısmı okunmamaktadır. İzinli e-posta yöntemi ile e-postaların müşteriler tarafından okunabilir hale gelmesi hedeflenmektedir.

E-posta pazarlamasında en önemli konu aslında ulaşılabilirliktir. Başarılı bir e-posta kampanyası bu konudaki ilk adımdır. E-postanın ulaşabilmesini etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Bunların en başında gelen faktör büyük servis sağlayıcıları tarafından oluşturulan IP itibarıdır. IP itibarının yüksek olabilmesi için uzun bir zamana gereksinim vardır.

E-posta pazarlamasında uyulması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu önemli noktalar şunlardır;

  • İnsanlar aslında firmalardan bir şeyler duymak istemeyebilirler. İyi olasılık, maillerini tıklanma oranlarının düşük olması, kötü olasılık ise gönderilen e-postaların spam olarak işaretlenmesi ve sonraki gönderilerin hedefine ulaşmamasıdır.
  • Müşteriler e-maile boğulmamalıdır, müşteriler taahhüt edilenden fazla bülten göndermek e-posta listesinden ayrılanların sayısının artmasına sebep olacaktır.
  • Karmaşık e-bültenler hazırlamaktan uzak durulmalıdır. E-bültenler yalın tutulmalı ve imla hataları yapmaktan kaçınılmalıdır.
  • E-postalar gönderilmeden önce mutlaka kontrol edilmelidir.
  • E-postalar gönderildiğinde her şey bitmiş değildir. Gönderimler mutlaka takip edilmeli, e-postaları alan kullanıcıların ne zaman hangi linklere tıkladığı izlenmeli ve buna göre pazarlama planları ve stratejileri geliştirilmelidir.

E-bültenlerin açılma oranları zaman içerisinde düşebilmektedir. % 20-30 açılım oranı, sektörlere göre değişiklik gösterse de kabul edilebilir bir orandır. Ama bu daha çok bültenin içeriği, listenin kalitesi ve gönderimlerin sıklığıyla ilgilidir. Bülten açılım oranlarını arttırabilmek için konu satırı en önemli faktörlerden biridir. Konu satırı müşterilerin ilgisini çekmeli ve maillerin okunması için bir neden oluşturabilmelidir. Bu nedenle müşterileri tanımak ve onlarla ne zaman iletişim kurulacağını iyi belirlemek önemlidir. E-bülten listelerinin güncellenmesi ihmal edilmemelidir. Müşterilerin işlerine yarayacak bilgileri istedikleri ve onlara daha farklı bir şeyler verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Dışarıdan satın alınan e-posta listelerine gönderim yapılmasından kaçınılmalıdır. Bu durum e-postaların spam listelerine düşmesine veya kara liste (blacklist) olarak tabir edilen e-posta sağlayıcıları tarafından engellenmesine neden olacaktır. E-posta gönderimi konusu ciddiye alınmalı ve konusunda uzman firmalarla çalışılmalıdır. Bu ise firmanın müşterileriyle olan ilişkisinin güçlenmesine vesile olacaktır.

Kaynak:  N-mailer, 2014, http://n-mailer.com/, [Ziyaret tarihi 02.11.2014].

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın