Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Pazarlama’da Kupon Kullanımı

Pazarlama’da Kupon Kullanımı

1540
0
Paylaş
Kupon

Kupon, gelen olarak tüketiciler aynı ürün veya hizmeti tekrar almaları durumunda indirim yapılmasını sağlayan tüketici promosyonu biçimidir (Nakip, 1992: 5).

Müşterilere yönelik olmak üzere birbirlerine benzeyen promosyon araçları, bilhassa tüketici ürünlerini piyasaya süren firmalar için, müşterilerin seçimlerinin belirleyicisi olma bunun yanında lojistik bakımından müşterilerinin 4P yaklaşımlarında önemli bir göstergedir. Yeni veyahut geliştirilmiş olan ürün ve hizmetlerin denenebilmesi yada satış rakamlarının arttırılması, tekrar alımları teşvik etme ve özellik eklenmiş olan paketlerin sunumunda da kullanılır. Kuponlar, genel olarak biri ürün kaleminin fiyatında satıcıya azaltılmış olarak yansıtırlar.

Ürünlerin ambalajları içerisinde yanında yada çapraz olarak üzerine yapıştırılmış olan asıl ürün yanında bir başka ürün satın alınmasına imkan sağlayan kuponlarda mevcuttur, burada söz konusu promosyon da ürünlerden satın alınması ve diğer ürüne de bu kupon vasıtası ile sahip olunması ile yararlanılabilmektedir (Kincaid, 1990:  345).

Kupon kullanımı faydalı olmasının yanında bazı maliyetleri de beraberinde getirmektedir. Bu maliyetleri açıklayacak olursak (Tek ve Özgül, 2008: 734):

  • Tüketici kuponu elde edebilmek maksadıyla kupon dağıtımını gerçekleştiren kuruluşlara ödeme de bulunur
  • Kuponları arama, saklama, zarflama, mağazada arama, çeşitli mağazaların dolaşımı gibi durumlarla karşı karşıya kalınır.
  • Psikolojik maliyetleri söz konusu olup bir ürünü denemeden doğan stres, sıkıntı, mağazada ürünü bulamamanın oluşturacağı enerji ve zaman israfı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kupon ile ilgili uygulamalarda işbirliğine giden firmalar ile hukuki açıdan sözleşmelerin yapılması ve ciddi sözleşmelerin oluşturulması ilgili kurum ve kuruluş açısından sonra derece büyük önem taşımaktadır. Müşteri memnuniyetinin her geçen gün önem kazandığı günümüzde ortaya çıkabilecek olan pürüz veya sorunlar karşısında bir dayanak noktasının oluşturulması önemlidir.

Kaynaklar

Nakip, M., 1992, Türkiye’de Medya Yoluyla İndirim Kuponları Dağıtımı, Pazarlama Dünyası, Yıl,6 s:31

Kincaid, W.,1990, Promotion, Products, Sevices and Ideas, , 2nd, NY: Merill Publishing Co. 

Tek, Ö. ve Özgül, E., 2005, Modern Pazarlama İlkeleri, Birleşik Matbaacılık, İzmir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın