Ana Sayfa Kültür Sanat Leonardo Da Vinci Gerçekten Türk Asıllı mı?

Leonardo Da Vinci Gerçekten Türk Asıllı mı?

2388
0
Paylaş
Leonardo Di Ser Piero Da Vinci

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci (15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519), rönesans döneminde yaşamış italyan hazarfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, müzisyeni, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtı Mona Lisa  (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği‘dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir.

Mona Lisa (La Gioconda – La Joconde) tablosu 77 cm × 53 cm boyutlarında olup Fransa’da Louvre Müzesinde sergilenmektedir.

Sanatı ile Rönesans’a damga vuran, hayatını konu alan yazarları milyarder yapan Leonardo Da Vinci, şimdi de annesi ile gündemde. Robin Maxwell’in geçen yıl İngilizce yayımlanan ‘Signora Da Vinci‘ kitabı Türkçe’ye çevrildi, kitabın en ilginç yönü Da Vinci’nin Türk olduğu. Caterina, Ortadoğu’dan köle olarak İstanbul’a geldi ve yıllarca bir Türk olarak yaşadı. Sonra da köle olarak İtalya ‘ya gitti.

Son Akşam Yemeği – Il Cenacolo or L’Ultima Cena

Sonradan Hıristiyan olan köle kadınların yaygın olarak aldığı isimlerden biri Caterina’ydı. Bu bilgiler, hayatının son iki yılını oğlunun yanında geçiren Caterina ile Da Vinci’nin mektuplarında ortaya çıktı. Mektuplarda gözlerden kaçmayan bir başka ilginç detay da, annesi öldüğünde cenaze masraflarının Leonardo Da Vinci tarafından ödenmesi. Da Vinci Müzesi Müdürü Alessandro Vezzosi’ye göre mektuplarda, Caterina’nın Ortadoğu geçmişinin sanatçı, matematikçi ve felsefeci olarak Da Vinci’nin üzerinde sanılandan çok daha fazla etkili olduğu anlaşılıyor. Kanadalı ünlü tarih araştırmacılarından Louis Buff Parry’nin çalışmaları da, ‘Signora Da Vinci’ adlı kitaptaki iddiaları destekliyor.

Chieti Üniversitesi Antropoloji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Luigi Capasso da yeni iddiaların doru olduğunu açıkladı. 3 yıllık bir araştırmada, Da Vinci’nin 52 eserindeki 200’e yakın parmak izi kalıntısı incelendi. Sonuç, Leonardo’nun parmak izinin yüzde 60 Arap özellikleri taşıdığı ortaya çıktı. Annesinin Ortadoğulu bir köle olduğu bulgusunu kanıtladı. Bu iddialara karşı çıkanlar da oldu.

Ancak Capasso’ya göre, Da Vinci’ye ait olduğundan şüphe edilmeyecek izlerin varlığı göz ardı edilmemeli. Leonardo ve Caterina’ya dair son bir iddia da Kanadalı araştırmacı Louis Buff Parry’ye göre Caterina sadece Ortadoğulu değil, ayrıca bir Müslüman’dı, üstelik Azeri. Ayrıca Parry, “Leonardo Da Vinci, annesinin izlerini aramak için Anadolu’ya ve Azerbaycan’a birçok seyahat gerçekleştirdi” iddiasında bulundu.

Kaynaklar

www.takvim.com
www.wikipedia.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın