Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Lexus Konumlandırma

Lexus Konumlandırma

2013
0
Paylaş

Toyota ve Lexus. Küresel otomotiv markası Toyota, kendisini ulaşılabilir fiyatlarla müşterilerine cazip değerler sunmak üzere konumlandırmıştır. Ford, General Motors ve Chrysler gibi ABD’nin önde gelen otomotiv şirketleri standartların altında arabalar üretirken, Toyota tüketiciye sunduğu benzersiz değer konumlandırmasıyla pazara fırtına gibi girmişti.

Ancak Toyota yükselmekte olan lüks araba pazarına girmek istediğinde, bu güçlü konumlandırma önüne engel olarak çıktı. Toyota’nın marka kimliği ve kişiliği müşterilerinin zihninde öylesine derin bir yer edinmişti ki rakiplerine benzer bir lüks Toyota kavramı tüketiciye bir anlam ifade etmiyordu.

Bu engelleri göz önüne alan Toyota, Lexus adını verdiği tamamen yeni ve bağımsız bir marka yarattı. Lexus’un Toyota’yla hiçbir marka bağı yoktu. Lexus markası üretimden pazarlamaya, hatta bayilik ağına kadar her yönden markanın lüks özelliklerini öne çıkaracak şekilde tasarlandı. Böylesi farklılaşmış bir konumlandırma Lexus’a büyük bir başarı kazandırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın