Ana Sayfa Kültür Sanat Mimarlık Çağlar Arası Gezinti

Mimarlık Çağlar Arası Gezinti

1752
0
Paylaş

Bugün, önümüzdeki haftalarda ve aylarda yüzyıllar boyu Avrupa’nın mimari mirasının güzelliğini ve karmaşıklığını sunacağımız “Mimarlık: Epochlar Arası Bir Gezinti” yaklaşan serisini tanıtmak isterim.

Batı mimarisinin tarihi olan bu konuyla ilgili olarak size akademik bir ders kitabının eşdeğerini sağlayabiliriz, ancak okuyucularımızın çoğunluğu için kolay erişilebilir bir yaklaşım olmayacaktır.

Bu nedenle, bu seriye aptly “çağlar boyunca gezinmek” denildi, çünkü Leon Battista Alberti’nin “concinnitas” olarak tanımladığı şeyleri geliştirmek için gereken tüm bilgileri sunarak yalnızca her mimari dönemin temel özelliklerine değineceğiz. Bir binanın doğal güzelliklerini tanıma ve mutlaka güzelliğinin rasyonel sebebini adlandırabilme, dokunma ve hareket etme özelliği.

Aynı zamanda, kendilerini bu büyüleyici dünyaya daha derinden sokmak isteyenler için, çevrimiçi içeriğe bağlantılar, önerilen kitaplar veya dikkat etmeniz gereken diğer üçüncü parti materyalleri gibi kaynaklar sağlayacağız. Onların yardımıyla, binanın teknik unsurlarını, estetik açıdan yeterliliklerini uygun unsurları, oranları ve genel bileşimi ile kavrayabilecek olan “concinnitas”ın ikinci aşamasını bile gerçekleştirebilirsiniz.


Charles Baudelaire, onu, bilinçaltında yalnızca geçerken yaşadığı belirli bir tasarımdan dolaylı ve istemeden etkilenmek isteyen “tutkulu bir seyirci” koyduğunda en doğru anlamda flâneur kalmayı isteyip istemediğinizi isterse de Gerçek bir beyefendi gibi dünyada evde iyice, bu seride ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bulacaksınız.

Bu makalede, her çağın tarihsel olayları ve karakteristik tarzını tanımlayan özellikler hakkında kısa bir tez bulunacaktır. Binaların kutsal, seküler ve konut örnekleri, her çağın başarılarını vurgulamaya yardımcı olacak ve dikkat çekici inşaatçılar ve mimarların biyografileri genelinde görünecektir.

Şimdi, haklı olarak, hangi mimari çağların ve hakim stilini ziyarete gideceğimizi ve memnuniyetle memnun kalacağımızı göreceksiniz. Bunlar olacaktır:

  1. Romanesk Mimarlık
  2. Gotik Mimari
  3. Rönesans Mimarisi
  4. Barok Mimari
  5. Neoklasik Mimari
  6. Modern Mimari
  7. Postmodern Mimari

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın