Ana Sayfa İş Dünyası Mobbingin Ortaya Çıkmasındaki Etmenler

Mobbingin Ortaya Çıkmasındaki Etmenler

1013
0
Paylaş

Çalışma yaşantısında mobbingin meydana gelmesinde ki sebepler üstüne yapılan araştırmalarda bunun kaynak sebepleri 3 kısımda toplanmaktadır (Leyman,1996: 168) Bu sebepler:

  • Saldırıda bulunan kişinin psikolojik striktürü (yapısı) hasebiyle,
  • Duygusal saldırıya maruz kalan bireyin psikolojisinden ötürü sebepler,
  • Kurum/kuruluş yapısıyla meydana gelen sebeplerdir.

Çalışma yaşantısında mobbing sebebiyle bu psikolojik tacize uğrayan birey ile bunu gerçekleştiren olmak üzere iki kısım vardır. Bu hususta gerçekleştirilen çalışmalarda bireylerin psikolojik durumları bu hususun gerçekleşmesinde önemli bir ambiyans meydana getirmektedir. İki tarafta bu işin birer parçası olmaktadırlar (Çabuk, 2010: 15).

Psikolojik saldırının sebepleriyle alakalı olarak değişik görüşler bulunmakla beraber mağdur olanların tutum ve davranışlarının da bunda ciddi bir etken olduğunu savunan uzmanlar mevcut olup işin gidişatına ilişkin veya bir tutuma dayalı ortaya çıkabildiği belirtilmektedir.

Organizasyon içeresindeki katı hiyerarşik kuruluşun yapılanması otoritenin katı olmasında yönetimin stillide bu hususu oluşturmakta ve buna uygun bir durum oluşturmaktadır. Öte yandan, hiyerarşik yapı, psikolojik şiddetin saklı kalması içinde bir ortam meydana getirmektedir. Bu şekilde uzun terminde psikolojik şiddet örgütün adeta bir parçası olabilmektedir.

Tablo: Kurum İçinde Psikolojik Saldırıyı Ortaya Çıkaran Etmenler

Kaynak: (Turan, 2006: 14)

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın