Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Müşteri Deneyimi Kişiselleştirmede T-Mobile Örneği

Müşteri Deneyimi Kişiselleştirmede T-Mobile Örneği

1313
0
Paylaş

Veri tabanlı pazarlama örneğinde T-Mobile YD ile birlikte çalışmakta olup, en yararlı ve iyi verileri CRM sisteminden çıkarmaktadırlar. CRM sisteminin güçlü yanlarından biride hedef müşterilerin My T-Mobile hesapları ile kullanıcılara ilk olarak sunulan kişiselleştirilmiş websitesi tecrübesidir ki böylelikle müşteri değerini arttırmak ve sadakati yükseltmek hedeflenmektedir.

YD, T- Mobile’ın müşteri veri tabanını, kullanıcıların önceki tercihlerine göre büyük olasılıkla hangi cevapları verdiğini bulmak için kullanmıştır. T-Mobile’ın Online Pazarlama Müdürü Amanda Bouwmesster : “YD’nin yazılım entegrasyonu müşteri segmentlerimizin daha anlamlı bir veri analizi haline gelebilmesi ve etkin reklam alanlarını hedeflememiz için bir sebep oluşturdu.” der.

“Bu düşünce değişikliği- veri analizini görmede sadece bir müşteri yönetim yardımı olmayıp, hayati bir e-ticaret işlevidir ki değişimde yeni oran ve değerlerde tamamlayıcı olmuştur.”

Vaka çalışmasına göre 2012 ve 2013 yılları mukayese edildiğinde 2013 yılında doğru tekliflerle doğru zamanda %75 kontrat yenileme artışı hedeflenmiştir. Projenin amacı, her müşteri için toplam değeri ve T-Mobile için yatırım getirişini artırmak olmuştur.

Sonuçlar aşağıdaki şekilde bildirilmiştir.

  • Mevcut müşteri tabanında %200 gelir artışı sağlanmıştır.
  • Mevcut müşterilere odaklanılarak CRM den elde edilen veri ile %38 yatırımın geri dönüş oranında artış meydana gelmiştir.

2013 yılında T-Mobile, veri tabanlı pazarlama programında yatırımını ikiye katladı. Telekom YD’nin direktörü Madelon Privé, şunları söyledi:

Son 18 ay içerisinde T-Mobile ile yaptığımız işbirliği ile gerçekten doğru işe uygulandığında büyük veri ile neler yapılabileceğini gösterilmiştir.

” Veri optimizasyonu doğru içerikle ilişkilendirildiğinde değer kazanmaktadır. Mobil cihazlarına ve telekom hizmetlerine bakıldığında nihai kullanıcılar doğal olarak oldukça talepkarlar. ”

“Müşteriler her zaman en iyi ve en uygun güncel fırsatları istemektedirler. T-Mobile ile çalışma sayesinde müşterilerde verilerini kullanarak daha kişisel ve güncel bir deneyim oluşturabildik. Telekom firmalarından bekledikleri esnekliği sunabililiriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın