Ana Sayfa İş Dünyası Müşteri İtirazlarını Yanıtlamak, İşte Bu Kadar Basit

Müşteri İtirazlarını Yanıtlamak, İşte Bu Kadar Basit

1065
0
Paylaş

Satış ve pazarlamacıların kendilerini geliştirebilecekleri en iyi durum, müşteri itirazlarına verilecek yanıtlardır. Bu alanda başarılı olabilen her pazarlamacının önü açıktır ve kendilerini kanıtlayabilmeleri daha kolaydır. İtirazlar, müşterilerin ürün ve hizmet ile ne kadar kuvvetli bir bağlarının olduğunun bir ibaresidir.


Bunun nedeni olarak itiraz tüketicilerin ürün ya da hizmeti almak istediklerini fakat yalnızca ürün ve hizmet ile ilgili olarak ürünün kullanılması ile ilgili, ürün ya da hizmet fiyatı hakkında, ürün ve hizmetin kalitesi ikamesinin bulunup bulunmadığı gibi bir takım
çekincelerinin giderilmesi gereken düşünceleri olduğunu belirtir .

Satın almaya karşı direnç göstermek itirazları en kısa sekilde tanımlar. Diğer bir ifade ile tüketicinin bir ürün veya hizmet satın almasıyla alakalı olarak tereddütlerini belirtir. Fakat tecrübeli satış elemanları veya yöneticileri itirazları birer fırsata çevirme konusunda pek yeteneklidirler. Püf nokta verecek olursak,  İtirazlar tüketicinin ilgili ürün ve hizmet ile yakından ilgilendiklerini göstermektedir. Müşterilerin itiraz sebepleri ne olursa olsun, itirazlar tüketicinin ilgisini belli etmektedir. Burada satış elemanları tartışma içinde bulunmamalı müşteriyi sonuna kadar aktif dinleyerek sorunun çözümüne en kısa yoldan ulaşmalıdır.

Satış alanında faaliyet gösteren çalışanlar zaman içinde müşteri itirazları ile başarılı bir şekilde başa çıkmayı öğrenebilirler.

Müşterinin itirazını ilk olarak sakince dinlemesi gerekir

A: Yanıt vermeden evvel bir süre düşünülmeli ve beklenmesi şarttır

B: Empati kurulmadan sonuca ulaşmak zordur

C: İtirazın konusu tekrar edilmelidir.

D: İtiraza mutlaka sözlü veyahut yazılı olarak dönüş yapılması gerekir.

Paylaş
Önceki İçerikİnsanları İkna Etmenin 8 Temel Kuralı
Sonraki İçerikOtomotiv Sektöründe Kriz
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın