Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Pepsi Markasının Satış ve Pazarlama Faaliyetleri

Pepsi Markasının Satış ve Pazarlama Faaliyetleri

4626
0
Paylaş
Pepsi

PepsiCo Beverages ürünleri 1962 senesinden günümüze kadar Türkiye’de müşterilerine sunulmaktayken 2002 senesinde şişeleme operasyonları Pepsi Bottling Group bünyesinde devreye girmesiyle firma birleşme yoluna gitmiştir. Pepsi Bottling Group ve Pespi Americas firmaları arasındaki satın alma işlemi tamamlanarak yeni oluşumda PepsiCo Beverages adını duyurmuştur (Eldem ve Anar, 2011: 67).

Türkiye’de Kola ve gazlı içecek piyasasında faaliyet gösteren firmalar arasında yoğun bir rekabet yaşanmaktayken süpermarket, yerinde tüketim kanalları, spot piyasalar da rekabet devam etmekte, Pepsi ve Coca-Cola üst markalarında yalnızca rekabet bulunmayıp bunun yanında alt segment ve alt markalarda da kıyasıya bir rekabet söz konusudur. Firmalar ekseriyetle Türkiye’de eski pazarlama stratejilerini devam ettirmektedirler. Amerika gazlı içecek sektörünün tüketimi konusunda başta gelen ülkelerden olmasına rağmen her geçen gün tüketim miktarlarında bir azalışında söz konusu olduğu belirtilmektedir. Pepsi ürünlerinde ki yağ ve şeker miktarını azaltabilmek adına yeni ürünler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir[1].

Küresel bir markanın lokal bir merkez konseptinde pazarda yer tutabilmesi sadece doğru analiz ve pazarlama stratejilerinin doğru biçimde sahaya indirilmesi ile olasıdır. Stratejilerin doğru yere varabilmesi için ilk olarak iletilerin doğru biçimde kodlanarak net iletilmesi ve hedef kitle ile bire bir örtüşen frekansta bulunması elzemdir. Bunun gerçekleşebilmesi adına kültürel etmenler, davranışlar, yaşam biçimleri, düşünce tarzları, gibi birçok etken ortaya konulması ve bunun devamında taktik ve stratejilerin belirlenmesi gerekmektedir. Zor olan bu prosesin en ciddi problemi her ülkede ki farklı yerelliklerin bulunması kimi zaman ise bir ülke de bile farklı farklı birçok unsurun bulunması planın meydana gelmesini zorlaştırmaktadır. Eğer bir firma global bir oyuncu ise veya o yolda bir amaç edinmiş ise bu konsepti benimsemediği ve buna uygun davranmadığı zaman Pazar içinde tutunması ve başarılı olması çok zor olacaktır (Eldem ve Anar, 2011: 69).

Pepsico için, Fayda gözeten performans, toplum içini ileriki dönemlere ait sürdürülebilir ve sağlıklı yatırımlar yaparak büyümeyi sağlamak manasını taşımaktadır. Gatorade, Lay’s, Pepsi-Cola, Tropicana, gib birçok uluslararası güçlü markaya sahip olan Pepsico lezzetli ve faydalı yiyecekle içeceklerden meydana gelen portföyü ile inovatif metotların kullanımı ile enerji, su ve ambalaj kullanımını minimize etmeye gitmeye çalışırken diğer taraftan da çalışanları için en iyi iş ortamını oluşturmaya devam etmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanında faaliyetlerine devam ettiği ülkelerde de ilgili ülkelerde istihdam sağlayarak ilgili ülkenin yerel tatlarına uygun ürünleri tasarlamaya ve geliştirmeye çalışacağı belirtilmektedir[2].

Pepsi Bottling Grup : Pepsi, Yedigün, Fruko, Ice Tea, Tamek, Gatorade gibi markaları  için marketlerde, yerinde tüketim kanallarında satış kampanyaları ile tadım aktiviteleri gerçekleştirerek te diğer markalar ile olan yoğun rekabette müşteri nezdinde ön plana çıkmaya çalışmaktadır[3].

Rockstar enerji içeceği 40’ın üzerinde ülkede müşterilere sunulmaktayken Pepsico firması ile Türkiye’de de faaliyetlerine başlamıştır[4].

Kaynaklar

[1] http://pazarlamaci.blogspot.com.tr/2012/12/pepsi-ve-coca-colann-savas-kenara.html

[2] http://www.pepsico.com.tr/pdf/PepsiCo_PwP_Brosur.pdf Erişim Tarihi: [08.05.2016]

[3] http://www.tsmistanbul.com/?p=334&lang=es Erişim Tarihi: [08.05.2016]

[4] https://www.facebook.com/RockstarEnergyDrinkTR Erişim Tarihi: [08.05.2016]

[5] Eldem, Ü. İ., ve Özer, A., 2011 Küreyerelleşme İçinde Ünlülerin Kullanıldığı Reklamlar;“Yerli Malı Yurdun Malı” Anlayışı Ve Pepsi Örneği. Bildiriler, 63.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın