Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Red Bull Marka Stratejileri

Red Bull Marka Stratejileri

5042
0
Paylaş

Red Bull’un marka stratejileri incelenecek olduğunda ; Kevin Lane Keller tarafından geliştirilen Özkaynak (CBBE) modelinde Müşteri Odaklı Marka, tüketicilerin takip edecek bir marka oluşturmak ve yönetmek amacıyla insanlar dikkate alması gereken ana adımlar dikkat çekiyor. Yani burada Red Bull stratejisi:

Red Bull Stratejisi

Birinci seviyede ki ilgi için: Red Bull açıkça enerji içeceği pazarına aittir Red Bull aslında güçlü bir marka imajı ve yüksek marka bilinirliği inşa etmiştir.

 

  • Performans: ile ilgili bu marka, güçlü ve kendine özgü bir kişiliğe sahiptir. Red Bull gibi kafein veya Taurin olarak enerji maddelerin kullanımı sayesinde piyasadaki en güçlü enerji içeceği üretme iddiasındadır.
  • Görüntü aşaması için: bu şirket ekstrem sporlar ile ilişkili olmuştur. Nitekim, Red Bull’un, teşviki, aşırı ve macera sporlarındaki her türlü etkinlikte sponsorlukları ile ün kazanmıştır.
  • İnsanlar Red Bull ile ilgili olan temel duyguları: özgürlük, mutluluk ve heyecan. Nitekim, bunun nedeni muhteşem videolar aracılığıyla ve ünlü slogan ekstrem sporlar tanıtımına büyük önem vermesi: “Red Bull, size kanatlar verir”.
  • Kararları: Bu marka genellikle çok güçlü ve “yüksek kalite” içecek olarak Red Bull içecekleri enerji içeceği pazarında ve tüketiciler üzerinde hâkim bir konumu bulunmaktadır.
  • Marka rezonans: Red Bull güçlü bir topluluk inşa etti. Tüketiciler çok sadık ve ilgili olduğu görülmektedir. Bir nevi Lovemark oluşturmuş ve Sosyal medya sayfalarında ciddi bir izleyici kitlesine sahip olarak görülmektedir.

Sosyal medyada marka içeriği oluşturmak bugün elzem konulardan biri haline dönüşmüştür. Fakat bir çok marka marka logosunu bir çok içeriğin üzerine yerleştirerek yanlış bir tutum izlemektedirler. Red Bull ise bu mecraların natural strüktürünün idrak ederek doğru bir yaklaşım izlemektedirler. Marka içeriği oluşturmanın sırrının insanların izlemek ve paylaşmak isteyecekleri diğer taraftanda harmoni içinde içerik oluşturmak olduğunu bilen Red Bull tüketicileri anlayarak tüketiciler için içerikler meydana getirmektedirler. Red Bull başarısının ana sırrı da bu şekilde belirtilebilir. Hedef kitlesi ekseriyetle gençler olan Red Bull gençlerin ilgi alanlarını birbiriyle ilişki kurarak içerikler oluşturmasıyla marka imajını üst seviyelere taşımaktadır. Ana strateji olarka içerik paylaşımını sosyal medya üzerinden etkin bir biçimde gerçekleştirmekte olup extreme sporlar ve macera ile bağıntı kuran Red Bull sponsorluklar konusunda da oldukça agresif bir tutum izlemektedir.[1]

Sosyal Medya’da Red Bull

Sayfa Mecra İçerik Takip Edilen Takipçi Sayısı
www.twitter.com/redbull Twitter 74.7k 28.6k 2.133.152
https://plus.google.com/+RedBull Google+ 5031852
www.youtube.com/user/redbull Youtube 5.256.186
www.linkedin.com/company/165686 Linkedin 277.494
www.instagram.com/redbull/ Instagram 2.4k 8.5k 4.900.000
https://tr.foursquare.com/p/red-bull/ Foursquare 595.367
www.facebook.com/redbull Facebook 45.694.327

19.06.2016 Tarihine Göre

19 Haziran 2016 tarihi ile Red Bull’un sosyal medya sayfaları analiz edildiğinde youtube üzerinde 5,2 Milyon takipçiye sahip olduğu görülürken, Facebook’ta markanın takipçi sayısı 46 milyona yaklaşmıştır. Facebook ve Youtube, Red Bull için iki ana sosyal medya mecrası olduğunu söylemek mümkünken, Twitter üzerinde de oldukça aktif bir paylaşım içinde olduğu 75 bine yakın paylaşım yaparken takipçi sayısının 2 Milyonun üzerinde olduğu görülmektedir.

05.06.2016 Tarihine Göre

Red Bull’un Youtube Üzerindeki Diğer Kanalları

Red Bull’un youtube üzerinde yalnızca tek kanalı bulunmayıp farklı aktiviteler için farklı kanallarının da bulunduğu ve burada da oldukça aktif paylaşımların bulunduğu ve hedef kitlesi içinde daha da odaklandığı söylenebilir.

Kaynaklar

*[1] http://imcyeditepe.blogspot.com.tr/2012/04/sosyla-medya-dehasi-red-bull.html Erişim Tarihi: [06.06.2016]
*http://redbullvsburn.tumblr.com/post/104241194935/the-customer-based-brand-of-equity-cbbe-of-red?is_related_post=1
*www.youtube.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın