Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Şehir Pazarlamasında Örnek Şehirler

Şehir Pazarlamasında Örnek Şehirler

3282
0
Paylaş

Dünyada turizm alanında çekiciliklere sahip olan şehirlerin bir kısmı diğer şehirlere göre daha fazla ön plana çıkmakta ve hedef kitlelerin aklında daha yüksek oranda kalabilmektedir. Bu durum ise o şehrin marka imajını, diğer şehirlere göre daha etkin bir şekilde konumlandırdığı sonucunu ortaya koymaktadır.

Günümüzde şehir pazarlaması alanında başarıya ulaşmış örnek şehirler ve bu şehirlerin pazarlama stratejilerine göz atabilirsiniz.

New York

Şehirlerin pazarlanması kapsamında incelenecek olan ilk şehir Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehridir. New York şehri sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleriyle şehirlerin pazarlanması kapsamında önemli bir yere sahiptir. Şehir pazarlama organizasyonları ise bu şehrin doğal ve insan eliyle yapılan yapıtlarını ön plana çıkararak bu şehri etkin bir şekilde pazarlamaktadır. New York şehrinin pazarlanabilmesi için kendisini I love you New York ve Dünya çapında çok sevilen çizgi roman kahramanı Miffy ile ön plana çıkardığı görülmektedir.

 

New York Sembolleri

 

Amsterdam

 

 

 

Newyork’tan sonra incelenecek diğer bir şehir ise Hollanda’nın Amsterdam şehridir. Amsterdam, sahip olduğu doğal güzellikleriyle, uluslararası iş çevrelerinin merkezi olmasıyla ve sahip olduğu kültürü ile son yılların oldukça popüler şehirlerinden birisidir. Amsterdamın diğer bir çekiciliği ise bisikletin bu şehirde insanlar tarafından çok rahat bir şekilde kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte Amsterdam şehri alışveriş merkezleri, kanalları ve ticareti ile de alışveriş amaçlı olarak kendisini turistlere etkin bir şekilde pazarlayabilmektedir (Karavatzis ve Ashworth 2007). Amsterdam şehrinin logosu ise turistlere kendisini ev sahibiymiş gibi hissetmelerini sağlayan “I Amsterdam” logosudur.

Amsterdam Sembolü

Barcelona

Şehir pazarlaması kapsamında incelenecek olan diğer bir şehirde Barcelona’dır. Barcelona’nın turizm açısından potansiyelini parlatan olay, 1992 yılında düzenlenen olimpiyat oyunları olmuş ve olimpiyat oyunlarından sonraki yıllarda şehir kendisini hep bu etkinlikle tanıtmıştır. Daha sonra Barcelona şehir markasını kültür ve rekreasyona konumlandırarak kendisini Avrupa’nın kültür ve rekreasyon merkezi olarak satmaya başlamıştır. Bu amacı ise bazı olaylarla desteklemiş ve gerçekleştiren olaylarda bu

konumlandırmada başarılı olmasını sağlamıştır. Barcelona, ilk olarak 2004 yılında Avrupa kültürel foruma ev sahipliği yapmış ve bu amaçla yeni binalar yaptırarak kendi marka imajının konumlandırıp şehir pazarlanması noktasında son derecede önemli işlemleri gerçekleştirmiştir (Deffner ve Liouris 2005). Barcelona’nın şehir amblemi ise B’nin altında gülen bir insan şeklindedir. Bu amblem ise bu şehri ziyaret edecek bir kişinin bu şehirde mutlu olacağı izlenimi vermektedir.

Dubai

Şehirlerin pazarlanması kapsamında iyi örnek oluşturabilecek diğer bir şehirde Dubai’dir. Dubai şehrinin marka olarak imajını kazanması ise yaklaşık 20 yıllık bir sürece dayanmaktadır. 20 yıl evvel ki Dubai sadece yerlilerinin balık tutarak yaşamlarını sürdürdükleri bir liman kasabası konumundaydı. Özellikle 20.yüzyılın başından sonra değişen Dubai, hızlı bir şekilde yabancı yatırım ve bunun sonucunda ise çok sayıda turist çekmeye başlamıştır. Dubai markası günümüzde turistler açısından yüksek kaliteli ürünler, son derece arkadaş yanlısı bir çevre, sıfır vergi gibi çekiciliklerle kendisini ön plana çıkarak, bir gösteriş ve alışveriş şehri olarak algılanmaktadır. Günümüzde Dubai’yi ziyaret eden birçok turist yalnızca alışveriş ve nitelikli konaklama tesislerini görebilmek için bu şehri ziyaret etmekte ve Dubai’ninde kendisini bu özelliklerle pazarladığı görülmektedir (Bagaaen 2007).

Singapur

Singapur Logo

Şehirlerin pazarlanması kapsamında incelenecek olan diğer bir şehir (devlet) ise Singapur’dur. Singapur uzak doğu asya için önemli ülkelerden biri olup özellikle tıp alanında oldukça ileri seviyede bir ülkedir. Bunun yanı sıra teknoloji alanında önemli firmalardan biri olan Creative markası da bu ülkenin bir markasıdır. Singapur, dünyada kendisini bir kültür bölgesi olarak geçmişle geleceğin iç içe yaşandığı ve Asya’nın yeni yüzü sloganları ile pazarlamaktadır. Aynı şekilde Singapur’un eski ve yeni Asya’nın buluşma noktası ve değişik kültürlerin bir arada yaşadığı egzostik bir mekan olarak kendisini hedef kitleye pazarladığı görülmektedir (Chang ve Yeoh 1999).

 

Hong Kong

Şehirlerin pazarlanması kapsamında diğer bir örnek ise Hong Kong’tur. Hong Kong markası oluşturulmadan önce yaptırılan araştırma sonucunda bu kenti öne çıkaran özellikler Hong Kong’un sosyal, kültürel ve tarihsel altyapısı olmuştur. “Asya’nın Dünya Kenti” sloganıyla kendisini pazarlayan Hong Kong’un öne çıkardığı şehir pazarlama özellikleri ise ilerici, özgür, sarsılmaz fırsatlara açık ve kaliteli bir kent imajıdır. Bu şehir geleneksel ejderha motifini albenili renklerle donatıp şehir logosu olarak da tescillemiştir (Türofed 2008).

Bruksel

 

 

 

Şehirlerin pazarlanması kapsamında incelenecek olan diğer bir şehir Belçika’nın Brüksel şehridir. Brüksel, kendisini kongre, fuar sergi ve sanat merkezi bir şehir olarak pazarlamaktadır. Bu şehir genel olarak saygın uluslararası toplantılara ev sahipliği yaptığı gibi birçok uluslararası kültürel-sanatsal etkinlikler ve festivallerle de yurtdışından çok sayıda turist çekebilmektedir (Brussel Tourism Bureu, www.brusselsinternational.be, Erişim Tarihi, 12.12.2008)

Toronto

Kanada’nın Toronto kenti, şehir pazarlaması açısından ön plana çıkan diğer bir şehir olmaktadır. Toronto kendisini kültürü, her yıl geleneksel düzenlenen Toronto Film Festivali ve Özellikle de üniversite ve yabancı dil eğitimi ile satarak şehir pazarlaması kapsamında ön plana çıkmaktadır (Clark 2006).

Toronto Şehir Logosu

Seul

 

 

 

Şehirlerin pazarlanması kapsamında incelenecek olan diğer bir şehir ise Kore’nin Seul şehridir. Seul kendisini kültür ve doğası ile ön plana çıkarmaktadır. Logosunda bulunan “Hi Seoul” ise bu şehrin sloganıdır. Bu logonun anlamı ise gelen turistleri şehirlerinde görmekten mutlu olacakları sonucunu ortaya koymaktadır (Clark 2006).

Seul Sembolü

 

Paris

Şehir pazarlaması kapsamında ön plana çıkan ve Avrupa’da en güçlü marka imajına sahip olan Paris şehri ise kendisini hedef kitleye aşk, duygusallık ve romantizmin merkezi şeklinde pazarlamaktadır. Paris, bugün birçok kişi tarafından aşk ve romantizmin ön plana çıktığı şehir olarak algılanmakta ve kendini hedef kitleye bu çekiciliklerle konumlandırmaktadır. Paris’in ön plana çıkmasının diğer bir nedeni de yapıldığı yıllarda yıkılması için protesto ve kampanyaların gerçekleştiği Eyfel kulesi etkili olmaktadır. Bugün yaklaşık 20 milyon kişi sadece Eyfel kulesini görmek için Paris’i ziyaret etmektedir (Türofed 2008).

Las Vegas

Las Vegas Sembolü

Şehirlerin pazarlanmasında incelenecek olan diğer bir örnek ise Amerika Birleşik Devletlerinin Las Vegas kentidir. Las vegas kendisini lüksün, şatafatın ve farklılığının yanında farklı bir kumar kenti olarak da hedef kitleye satmaktadır. Las Vegas’ın resmi logosu ise “only Las Vegas”’tır. Bu logo ile hedef kitleye tatil, eğlenme ve dinlenme için sadece Las Vegas’a gelmelerinin yeterli olabileceği izlenimi verilmektedir.

İstanbul

 

 

 

Şehirlerin pazarlanması kapsamında inceleyeceğimiz diğer bir şehir ise İstanbul’dur. İstanbul kendisini geçmişten günümüze sahip olduğu tarihi ve kültürel dokusuyla tanıtmaktadır. Bu özellikleri ön plana çıkararak kendisini şehir turizmi kapsamında pazarlayan İstanbul 2010 Avrupa kültür başkenti seçilmiştir. Aynı şekilde özellikle son yıllarda düzenlenen uluslararası kongrelere ev sahipliği yapması ve her yıl İstanbul’da gerçekleştirilen F1 İstanbul Park yarışının gerçekleşmesi de İstanbul’un kendisini etkin bir şekilde pazarlamaya çalıştığı sonucunu çıkarmaktadır.

Gaziantep

 

 

 

Şehir pazarlaması kapsamında Türkiye’de ön plana çıkan diğer bir şehir ise Gaziantep’tir. Gaziantep kendisini hedef kitleye sahip olduğu zengin mutfağıyla ve iş-sanayi dünyasıyla pazarlamaktadır. Gaziantep şehrinin logosu ise başında fıstık olan Gaziantep yazısıdır.

Şehirlerin pazarlanması son derece önemli ve geniş kapsamlı bir konuyu oluşturmaktadır. Bununla birlikte şehirler, kendilerini sahip oldukları tarihi ve kültürel çekiciliklerin yanında bazı durumlarda ev sahipliği yaptığı organizasyonlarla da pazarlayabilmektedir. Buna verilecek en iyi örnekler arasında olimpiyat, sportif, sanatsal ve kültürel etkinlikler gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın