Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Starbucks SWOT Analizi

Starbucks SWOT Analizi

16507
0
Paylaş

Starbucks Firmasının SWOT (GZFT) Analizi

Güçlü Yönler

Starbucks, kahve endüstrisinde halka açık bir şirkettir. 1971’de kurulan ilk Starbucks mağazası Seattle’ın Pike Place pazarında kurulmuş. 1970’lerin başında ve 1980’lerin başında, Starbucks tamamen bir kahve perakendecisi olarak faaliyetlerini göstermiştir; restoranlara ve barlara kahve satmış, Çağdaş iş modeli 1987’de Perakende operasyonları ve pazarlama müdürü Howard Schultz’ın varlıklarını Starbucks’a devretmesiyle ve yatırımcıların yardımıyla Starbuck Corporation’ı kurdu. Starbucks’ı Milan, İtalya’da gördüğü espresso barlarından esinlenmiş ve 1989’da Kuzey Amerika’da 55 mağazası bulunmaktaydı. 2015 yılı itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde 12,521 Starbucks mağazası ve dünya genelinde 23.043 mağazası bulunmakta olup, Birleşik Devletler, en fazla mağaza sayısına sahip ülkedir. Bunun yanı sıra A.B.D.’de, diğer tüm eyaletlerde yaklaşık 2,000’den fazla mağaza bir araya getirilmiştir.

Starbucks gelir açısından incelendiğinde sürekli yükselen bir grafik çizmektedir.

Kaynak:Statista

Starbucks 2016 yılı sonunda 21,32 Milyar $ gelir elde etmiş alanında ki en büyük şirkettir.

Dünya çapında 38 farklı ülkede 12,440 farklı noktada müşterilerine kaliteli ürünler ve hizmet sunarak iyi vakit geçirmelerini amaç edinmiş şirketin güçlü ve pozitif bir marka imajı vardır.

Starbucks Fortune 500 Sıralması Tarihi

Interbrand Marka Sıralamasında en iyi 100 şirket araştırmasında 64. sırada yer almaktayken, şirket çalışan memnuniyetine bakıldığında, önem vermektedir (2007).

Starbucks Interbrand 2016 Marka Sıralaması

Şirket etik değerlere son derece önem vermektedir. Şirketin misyonunda işinin her yönünde çevresel liderlik rolünü üstlenmeyi vaat eden tanımlar bulunmaktadır.

Türkiye’de Shaya Grup ile hızlı bir büyüme trendi gösteren markanın 490 adet şubesi bulunmaktadır. Ofis açma stratejisi ve açılacak şube sayısı ülkeden ülkeye değişiklik göstermesi normalken, ülkenin ekonomik durumu, ülkenin politik ve siyasi konjonktürü, güvenlik, gelen turist sayısı, genç popülasyon oranı, üniversitelerin sayısı gibi bir çok kriter etki edebilmektedir.

Zayıf Yönler

Starbucks’ın global çapta yeni ürünlerin geliştirme ve yaratıcılığa dayalı bir ünü vardır. Şirket her ne kadar Ar-ge’ye yoğun yatırım yapsa da inovasyonun zamanla duraksamasına karşı zayıflayabilmektedir.

İşletmenin en çok şubesi A.B.D. Sınırları içinde yer alırken, bir çok ülkede ise ortaklıklar, Franchaise yolu ile faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bazı ülkelerde oldukça güçlü bir algıya sahipken bazı ülkelerde ise henüz tam olarak istenen performansı gösterememektedir.

Firma kahve çekirdeği perakendeciliğindeki rekabet avantajına bağlıdır ve bu onları zamanla ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkabilecek başka sektörlere doğru farklılaşmalarını yavaşlatacaktır.

Fırsatlar

Starbucks fırsatları değerlendirme konusunda son derece hızlı ve başarılı bir şirkettir.

2004 yılında Hewlett-Packard ile ortaklaşa Santa Monica’da müşterilerinin kendi müzik cd’lerini oluşturabilecekleri cd oluşturma hizmetini faaliyete geçirmiştir.

Starbucks’ın bir çok şubesinde kahvaltı ve öğle yemeği için soğuk ve sıcak sandviç satışları bulunmaktadır.

Starbucks Şubelerinin Dağılımı

Amerika Birleşik Devletlerinde çok güçlü bir şubeleşmeye giderken böylesine global bir markanın diğer ülkelerde çok güçlü olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda aynı zamanda büyük bir pazarın olduğunda yadsınamaz bir gerçektir. Pazarın Büyüklüğü düşünüldüğünde pastadan daha fazla pay alabilmek için doğru stratejilerle doğru lokasyonlarda genişleme imkanları mevcuttur.

Tehditler

Kahve sektörünün büyüyeceği gelişeceği yada durağan bir seyire bürüneceği yada tüketici tercihlerinin değişebileceği riski her zaman mevcuttur. Ama trend olarak bunu belirtmek şuan için çok gerekli değildir. Ekonomik açıdan ülkede sıkıntılar olduğunda bireylerin doğal olarak harcama eğilimleri düşer. Ekonomik konjonktürde ki dalgalanmalar tüketimi etkileyeceği için bunuda tehdit kategorisinde saymak mümkndür. Yaz geldiğinde soğuk kahve türleri yerine, tüketimi azalan gazlı içecekler kategorisindeki ürünler, dondurmalar da Starbucks için tehdit oluşturabilir. Ülkeden ülkeye değişen aynı kategoride yerel şubeleri bulunan kahve markalarının çok olması rakiplerin agresif yapıda olmasıda Starbucks için bir tehdittir.

Kahve ve süt ürünlerindeki maliyet artışları Starbucks’a ek maliyet olarak yansıyacağı için satışların düşmesine veya daha az kar elde etmeye yolabilir.

Starbucks’ın Rakipleri

 

Starbucks Vs Donkin Donuts
Caribou
Coffee Bean
Costa
Dunkin Donuts
Gloria Jeans
Kahve Dünyası 
Mc Donald’s
Tim Hortons

Starbucks’ın kurulduğu tarihten bu güne kadar sektöründe elde ettiği başarı ve kazanç girişimcileri bu alana doğru yöneltmiş ve pazara birden fazla rakip giriş yapmıştır. Her geçen gün artan yoğun rekabete karşı yeni stratejiler geliştirmeye devam etmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın