Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Swisscom Sosyal Medya’yı Nasıl Kullanıyor?

Swisscom Sosyal Medya’yı Nasıl Kullanıyor?

1314
0
Paylaş

Swisscom sosyal medyayı nasıl efektif kullandı? İçsel & Dışsal

Telecoms IQ’dan Andrea Charles, sosyal medya yöneticisi ve Swisscom’un sahibi Jan Biller ile Swisscomun sosyal medyayı hem içsel hem dışsal olarak nasıl efektif bir kaldıraç olarak kullandığı konusunu konuştu. Biller, müşterilerle çeşitli kanallardan etkileşim kurmanın yararlarını ortaya çıkardı ve başarının ölçütlerini tanımladı. Ayrıca strateji şekilleri, süreç geliştirme ve yeni fikir ve girişimler için kullanılan çapraz fonksiyonlu şirket içi sosyal medya kurulunun başarıları hakkında konuştu.

Swsisscom Logo

Şu anda Swisscom sosyal medyadan etkin olarak nasıl yararlanıyor?

Swisscom sosyal medyayı şirket genelinde farklı yollarla kullanıyor. Her şeyden önce, her gün büyük miktarda değerli içeriğin bulunduğu gerçekten güçlü bir müşteri yardım topluluğumuz var. Var olan bir çok soru diğer müşteriler tarafından cevaplanarak çağrı merkezine gelen bir çok çağrının önüne geçilmiş oluyor.

Müşteri hizmetleri konusunun yanında, eğer müşterilerimizin desteğe ihtiyacı varsa ya da ürünümüzü tanıtacaksak facebook ve twitter üzerinden müşterilerimiz ile bağ kurarak sosyal medyayı kullanıyoruz. Ayrıca topluluğun fikirlerini almak için, ürün ve hizmetleri geliştirmek ve test etmek için bu kalabalığı kullanıyoruz.Son olarak insan kaynakları departmanımız, çalışanların dikkatini çekmek için Linkedin gibi profesyonel ağları ve blogları kullanıyor.

Sosyal Medya üzerindeki bu topluluğu kontrol etme konusunda yaşanan zorluklar nelerdir?

Bir toplulukla neler olduğunu daima bilmelisin ve ihtiyaç duyduğunda tepki verebilmelisin. Güzel olan kısmı, eğer burada yetkili kullanıcın varsa çok fazla öz düzenlemen vardır. Yetkili kullanıcılar topluluktakileri kendi topluluğu gibi görerek korumaya çalışırlar. Kullanıcılardan böyle bir güvencenin olması topluluk yönetimi içerisinde birçok yatırımın yapılması açısından çok önemlidir. Her neyse bizde bu durumlar vardı, bundan sonrada olacaktır. Örneğin 2010 yılında mobil ağımızda büyük bir kesinti vardı. Sonrasında kesintiler hakkında sosyal medya üzerinde proaktif olmayı gerçekten öğrendik. Bu durum kullanıcılarımız tarafından takdir edildi ve bunun yanında gereksiz çağrı yoğunluğunu engelleyebilecek bilgiler de paylaşıldı. Açık olmak, proaktif olmak ve şeffaf olmak işte ipuçları bunlar. Var olan sorunların durumu hakkında kullanıcıları bilgilendirmek.

Şirketinizin sosyal ağları nasıl başarılı kullandığına dair ilginç bir örneğiniz var mı ?

Topluluk oluşumu, firmamızda başlatılan kısa süre içinde yükselen ilk ürün ve gerçekten Swisscom’un online deneyimlerinin çok önemli bir parçasıydı.

Sanal pazarlama kampanyalarında sosyal medyanın kullanımı ile ilgili birkaç örneğimiz daha var. Geçtiğimiz yıl kısa sürede sanala girdiğimiz bir video ürettik. Bu videoda ulaşım ve bağlılık konusunda şaşkına döndük. Bana göre diğer hiçbir kanal aynı etkiyi yaratamaz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın