Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Tüketici Davranışlarının Özellikleri

Tüketici Davranışlarının Özellikleri

4490
0
Paylaş

Tüketici satın alma tutum ve davranışları pazarlama disiplini içerisinde bir alt kolu olarak gelişim göstermiş olup maddesel, fonksiyonel ve kurumsal metodolojide II. Dünya savaşı sonrasında bu alan önemli bir role bürünmüştür. Bu disiplinin önem kazanmasının sebebinin 1940’lı dönemlerde ki savaş hasebiyle uygulanan savaş ekonomisinde üretimin yükselmesi, satın alma gücünün birikmesi ile savaşın bitiminde serbesti kazanan bu durumda bu disiplin ciddi biçimde ön plana çıkmıştır. İstemin noksanlığı probleminin çözülmesinddeki potansiyeli öngöre bu disiplinde toplumsal istencin yönetilmesinde bazı değişkenlerinin yönetilmesi özelliğini süratli bir biçimde değişikliğe uğratmıştır (Fırat, 1978: 29).

Tüketici davranışı ile ilgili olarak bir takım hipotezler ve bunlarla alakalı olarak bir takım niteliklerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir (Wilkie, 1986: 10-20):

  • Tüketicilerin davranışları güdülenmiş olup hedefi yerine getirmek üzere odaklanmıştır. Hedefse karşılanmadığında huzursuzluk meydana getiren taleplerin tatminini sağlamaktadır. Gereksinimin tatminine yönelik tutumlara tesiri bulunan sebeplerin idrakı, pazarlamacılar açısından önem arzeder.
  • Tüketici tutumu dinamik prosestir: Tüketici tutumunda, satın alma prosesi ve prosesin ne boyutlara ulaştığı niçin değişik biçime büründüğü incelendiği gibi, sonrasında oluşan davranışlarada bakılır ve süreçte birbirinitakip eden zincir halkaları serisine benzetilebilinir.
  • Tüketici davranışı farklı işlemlerden meydana gelir: Tüketiciler olarak her kişin duyguları, tecrübeler, ve değerlerlendirmeye tabi tutmaları birbirinden farklılıklar gösterir. Bunların bir kısmı planlanarak yapılırken bir kısmı ise plansız , random olarak gerçekleşmektedir.

Bununla ilgili olarak Ted Tüketici Davranışları ile ilgili Catherine Roe’nin konuşmasını izleyebilirsiniz.

Tüketici davranışları ile ilgili daha fazla araştırma yapmak ve tüketicilerin davranışlarını anlayabilmek için ilk olarak okumanız gereken kitap ise Prof. Dr. Erdoğan Koç’un Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri | Global ve Yerel Yaklaşım kitabıdır. Kitabın bugünlerde 7. baskısı Seçkin yayıncılıktan çıkmıştır. Kitap oldukça örneklerle desteklenmiş sadece teorik değil pratik uygulamaları da oldukça açıklayıcı bir biçimde sunmaktadır. Prof.Dr. Erdoğan Koç 20 yıldan daha uzun bir süredir üniversitelerde, Yüksek Lisans ve Doktora düzeylerinde Tüketici davranışları ve hizmet pazarlaması üzerine dersler vermektedir. Bunun yanı sıra özel sektörde yöneticilik deneyimide bulunan Erdoğan Koç’un bir çok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.

Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri
Global ve Yerel Yaklaşım
Prof. Dr. Erdoğan Koç

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın