Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Unilever Marka Stratejisi

Unilever Marka Stratejisi

3629
0
Paylaş
Unilever Markaları

Marka insanlara zaman kazandırır, ki bu da paraya değer. Unilever’in başkanı Niall Fitzgerald  şöyle söylemiştir: “Marka, seçenekler çoğaldıkça önemi daha da artan bir güven deposudur. İnsanlar hayatlarını kolaylaştırmak ister” (Kotler, 2007:78).

1999 yılında Unilever 1600 markasının 50 tanesinin veya başka bir ifadeyle % 3’ünün tüm gelirlerinin % 63’ünü sağladığını fark etti (Marketing Leadership Council, 2001: 179).

Unilever sonraki hareket olarak en güçlü markalarından 400 tanesini belirlemiş ve bunlara çekirdek veya güç markaları adını vermiştir. Bunlar Unilever’e en fazla gelir sağlayan ve daha fazla fon ayrıldığında satışları ve karlarını arttırma potansiyeli olan ürünler olduğu belirlenmiştir. Bu ürünler daha fazla mal, kanal, coğrafi yayılma ve markayı destekleyebilecek ürünlerdi. Lipton, Hellma’s, Dove, Knorr gibi. Diğer 1200 marka; satış, likidasyon veya kombinasyonlar vasıtası ile satılarak azaltılacaktı. Sonuç olarak Unilever daha az sayıda ürün satmış olacak ama daha fazla gelir elde edecekti. Güç markalarına bu yeniden odaklanma; P&G, Nestle, Heinz ve birkaç başka firma daha devam etmektedir (Kotler, 2005: 77).

Kraft ve Unilever gibi gıda şirketleri, öncelik olarak perakende satışlarına odaklanarak, yemek hizmeti sistemlerine yalnızca ikincil sırada yer vermişlerdir. Fakat yemek hizmeti, farklı miktarlar, ambalaj ve satış sistemleri gerektirmektedir. Stratejik bir segmenttir;gıda perakendeciliği grubundan bağımsız olarak ele alınmalı ve kendi stratejisiyle birlikte gerekliliklerini yönetmelidir (Kotler, 2005: 159).

Durgun ekonomilerde firmalar yaptıkları yatırımları, yüksek fiyata veya yüksek bağlılık ve lider pazar payına sahip ilgili kategorilere genişletilebilmeye uygun daha küçük bir grup güçlü markaya yoğunlaştırmalıdır. Unilever 1600 markasını budamaya başlayıp güçlü reklam ve promosyon bütçesini 400 güçlü markaya odaklamaya karar vermiştir. Çok sayıda şirket yetersiz olarak oluşturulan bir ürün portföyüne sahiptir (Kotler, 2005: 186).

Farkli pazarlardaki yerel markalari satin alarak ya da ortaklik kurarak uluslararasi markalaşma stratejisi genellikle paketli ürünler satan firmalar tarafindan uygulanmaktadir. Unilever, Danone ve Kraft bu stratejiyi uygulayan örneklerdir. Bu stratejiyi uygulayan firmalarin ilk amaci yerel markalari satin alarak ya da ortaklik kurarak, bu yerel pazarlarda bilinirlik ve güven yaratmak ve daha sonra portföylerine uluslararasi marka isimleri katarak ya da bu markalarla yerel markaları birbirleri ile uyumlu hale getirmektir (Altuna, 2007: 163).

Paylaş
Önceki İçerikUnilever’in Sürdürebilirlik Planı
Sonraki İçerikYeni Nokia 3310
1989 Yılında dünyaya gelen Orkun Kaşer, 2007 yılında Darüşsafaka Lisesinden mezun olduktan sonra, Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesini bitirmiş ardından Uzun bir süre Brezilya’da yaşamıştır. Unilever’de çalışma yaşamını sürdüren Orkun Kaşer aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetiminde yüksek lisansını tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce ve Portekizce bilen Orkun Kaşer’in en büyük tutkusu Spordur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın