Ana Sayfa İş Dünyası Wimpy

Wimpy

4185
0
Paylaş

Wimpy, şu anda merkezi Johannesburg,
Güney Afrika’da bulunan çok uluslu bir fast food restoran zincirinin markasıdır.
Başlangıçta Wimpy Grills olarak adlandırılan Wimpy markası 1934 yılında Edward Gold tarafından kurulmuş ve Indiana’daki Bloomington’da açılmıştır. Adı E. C. Segar tarafından yaratılan Popeye çizgi filmlerinden J. Wellington Wimpy karakterinden esinlenmiştir. Wimpy adı Chicago şehri ile yakından tanınmıştır. Fast-Food sektöründe eski firmalardan birisi olarak bilinen , Türkiye’de pazarlama ve tutundurma stratejileri ile yer etmiştir. Bir çok eski Ankara sakininin bildiği bir markadır.

1978’de Chicago Tribune ‘de ki bir makaleye göre, Gold’ın şirketi Chicago’daki Wimpy Grills Inc, Amerika Birleşik Devletleri’nde en fazla yirmi beş farklı noktası vardı 1977’de yalnızca 7 yer kaldı. Chicago Tribune’e göre 1978’de fast-food zinciri Amerika Birleşik Devletleri’nde kayboldu, çünkü kimse Gold’ın mülkünden Wimpy adına hak ve marka satın almadı.

1980’lerde Wimpy zincirinin reklamında Bay Wimpy adlı çizgi film karakteri yer aldı. Neredeyse tamamen büyük bir şapka altında gizlenmişti, sadece bir burun ve bir gülümseme görülebiliyordu. Kılıfı, Londra Kulesi’ndeki Beefeaters’ın kırmızı elbise üniformasıydı ve Wimpy’nin menüsünün sığır eti odaklı doğası üzerinde oynadığı için, fiziksel görünümü görsel bir kelime oyunu idi.

Bazı şubelerde, bir personel, önceden düzenlenmiş çocuk partileri için Bay Wimpy kostüm giyinirdi. Wimpy zincirinin adı aslında Popeye’deki Wimpy çizgi film karakterinden esinlenilmiş olsa da, zincirin kendi Bay Wimpy, Popeye’s Wimpy ile hiçbir benzerliğini taşımıyordu. Bay Wimpy, 1984’te ZX Spectrum, Commodore 64 ve diğer formatlarda yayınlanan, Ocean Software tarafından resmi bir bilgisayar oyununda ortaya çıktı.

Bay Wimpy ürünleri yemek promosyonlarının bir parçası olarak da mevcuttu. Müşteriler, hak kazanmak için belirli yemekler veya yemek kombinasyonları satın aldılar, daha sonra ürünlerini seçtiler. Eşyalar yumuşak oyuncaklar ve kuklalar (çeşitli ebatlarda), kırtasiye malzemeleri, yapbozlar ve kitaplar içeriyordu.

Wimpy’nin 1990’lı yıllarda Ziya Gökalp ve Tandoğan olmak üzere Ankara’da iki şubesi bulunmaktaydı. Bugün bile Mc Donald’s, Burger King gibi dev fast food zincirlerinin yapmış olduğu promosyon çalışmaları, reklam faaliyetlerini, pazarlama stratejilerini 1990’lı yıllarda Wimpy gerçekleştirmekteydi. Türkiye için o dönemde yeni ve çok alışılagelmemiş bir pazar olan Fast-Food sektöründe önemli oyunculardan birisiydi.

Salataları ve Wimpy King Size menüsü oldukça başarılıydı. Pazar büyürken doğru stratejilerle ilerleyen firma sonraki dönemlerde Türkiye pazarından çıkmıştır.

Burger ekmeklerine Braille alfabesi ile susamdan oluşturdukları mesajlar bulunan reklamı oldukça başarılı olup oyuncuların verdikleri tepkilerde ve mutluluk izleyenlerde pozitif etki bırakmaktadır.

Kimbilir tekrar bir gün Türkiye pazarına geri dönerler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın