Ana Sayfa Otomobil ABS Fren Sistemine Genel Bir Bakış

ABS Fren Sistemine Genel Bir Bakış

1234
0
Paylaş

Anti blokaj fren sistemleri (ABS), (kilitlemeyi önleyen fren sistemi)düşünüldüğünden çok uzun süredir bizimle birlikte.

1929’da uçaklarda kullanılmak üzere geliştirilen sistem, ilk kez 1966’da açılan dört tekerlekli bir otomobil olan Jensen Ferguson Formula’da ABS’nin yararlarını gördüler.

Gelişme yavaş ve sistemin sağladığı fayda sınırlıydı, bu yüzden sürücüler, ABS’den fayda sağlamak için 1980’lerin ortalarına kadar beklemek zorundaydı, özellikle de bir anti-lock brake sistemi Ford Akrep’e standart olarak takılmıştı.

ABS şimdi her yeni arabaya takılıyor ve viraj alırken dengeye yardımcı da oluyor, mühendislerin fren yapmanın dışındaki avantajları hakkında yanal düşünmeye başlamasıyla birlikte çekişe kaba bir yardım olarak da kullanılmaktadır.

Paylaş
Önceki İçerikFutbol Stadyumları
Sonraki İçerikAraçlarda ESP (Elektroin Stabilite Programı) İşlevi ve Faydaları
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın