Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Burn Markasının Satış ve Pazarlama Faaliyetleri

Burn Markasının Satış ve Pazarlama Faaliyetleri

2400
0
Paylaş

Burn markası Coca-Cola’nın bir alt markası olup, Coca-Cola, dünyanın önde gelen meşrubat üreticisi ve dünya çapında 200’den fazla ülkede faaliyet gösteren dev bir markadır. Gazlı ve gazsız içecek çeşitleri alanında A.B.D. dışındaki faaliyet karının %80’ini oluşturur. Dünyada güçlü bir marka algısı bulunmaktadır. Dünya’nın %94’ü logosunun kırmızı ve beyaz renklerden oluştuğunun farkındadır. Burn markası da böylesi bir güç ile birlikte hareket etmektedir. Perakendeciler önceden sipariş ettiği ürünler ile yüklenecek kamyonlar izin, satış ve dağıtım fonksiyonlarını birbirinden ayırır [1]:

  • Satış öncesi sistemi: Piyasada, coğrafi koşullar ve müşteri profiline bağlı olarak birkaç satış ve dağıtım modeli kullanır böylece hem satış ve dağıtım etkinliğinin artırılması sağlanmış olur,
  • Teslim sorumlu kişi kamyon üzerinde mevcut envanter derhal satış kılan geleneksel kamyon rota sistemi,
  • Melez dağıtım sistemi, nerede derhal satılabilecek bir ürün var ise mevcut ürün üçüncü parti toptancılar aracılığıyla ve satış öncesi ziyaretler ile tespit edilir.
  • Telemarketing sistemi aracılığıyla
  • Satışları ile kombine edilebilir ön satış sistemi ile satış ve dağıtım faaliyetleri gerçekleştirilir.

Gerek Burn markası olsun gerekse Coca-Cola’nın diğer ürünleri bakımından kitlesel bir pazarlama söz konusu mevcut olup müşteri beklentisi olarak düşük fiyat, kolay erişebilirlik ve seçim imkanı ile harika bir tat beklemektedir.

Çeşitlilik bakımından Burn firması Türkiye’de Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray Kulüpleri için özel ambalaj tasarımları hazırlayarak satışa sunmuş bu takımlar için enerjisi güçlü filmler hazırlamıştır. Her bir taraftarın çalışandan öğrenciye kadar renkli tarafta kimliğine vurgu yapılmıştır[2].

Burn Müşteri Tabanlı Marka Piramidi [3]
Burn açıkça enerji içecekleri piyasasında faaliyet göstermektedir. Tüketici bakış açısı ile bakıldığında insanlar genellikle partiler veya gece etkinlikleri sırasında Burn’ün güçlü bir enerji içeceği anlamına gelir.

  • Performans içecekleri geniş bir yelpazede, bu marka çeşitli tüketicileri hedefler. Burn aslında büyük ve uygun fiyata farklı tatlar ile pazarı genişletmeyi başarmıştır.
  • Şirketin lansmanları ile ilgili olarak, Burn partiler ve gece hayatı için kullanılan bir enerji içeceği olarak gözlenmekte ve spor etkinlikleri olan bağlılığı ile, aynı zamanda Spor Sever olmayı amaçlamaktadır.
  • Duygular: Burn gece olayların tanıtımı, yenilikçi içecek tipi ile eğlenceli ve yaratıcı olarak algılanmaktadır.
  • Kararları: Tüketiciler enerji içeceği pazarında genç ve dinamik bir marka olarak Burn David Guetta DJleri teşvik ederek güçlü bir pazarlama stratejisi geliştirmiştir.
  • Marka rezonansı: sponsorluk stratejisi sayesinde, aynı zamanda her türlü proje dahil olan bir sadık izleyici inşa etmiştir
[1] http://www.marketing91.com/marketing-strategy-of-coca-cola/ Erişim Tarihi:[01.05.2016]

[2] http://www.mediacatonline.com/burn-taraftarlara-enerji-veriyor/ Erişim Tarihi:[01.05.2016]

[3] http://redbullvsburn.tumblr.com/post/104418235625/the-customer-based-brand-of-equity-cbbe-of-burn?is_related_post=1

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın