Ana Sayfa İş Dünyası Pazarlama Büyük Veri ve Müşteri Deneyimi

Büyük Veri ve Müşteri Deneyimi

1327
0
Paylaş
Big Data- Büyük Veriler

İnternetin gelişinden bu yana kullanımı global alanda yaygınlaşan mobil cihazlar insan kültüründe büyük değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Tüketici davranışlarındaki değişiklikler telekomünikasyon şirketlerini sadece var oldukları pazarları düşünmemeye ve ayrıca sadece mevcut iş modellerini düşünmemeye de zorladılar.

Her gün kullanıcılar tarafından bağlı cihazlarda çok güvenilir hale gelen insan yan ürünleri oluşturulur. Büyük veri teknolojisi ile artık verileri yakalayabilme noktasında, bu veriler depolanır ve analiz edilir. Telekomünikasyon şirketleri dürüstçe kendilerine şu soruyu sorarlar, Bu zengin bilgiler ışığında değer yaratabilmek ve büyümeyi gerçekleştirebilmek için ne yapılmalı.

Büyük Verinin değerini anlamak için kullanılan bazı yaygın temalar ve veri analitikleri gün yüzüne çıktı. Örneğin müşteri verilerinin 3. Partilere satılması, 3. parti yazılımcılar ile bu dataların yeni metotlarla prosese tabi tutup yeni ürün öngörüleri ortaya çıkarmak ve bunları satmak ya da basitçe bu veriyi kullanarak daha iyi hedef koyabilme ve müşterilere kişiselleştirilmiş kampanya sunabilme. Hemen hemen herkesin hem fikir olduğu veri güvenliği en önemli öncelik iken ve sonuçlar anonim olarak satılıyor olsa bile bu konuda açık riskler vardır ve etik açıdan da düşünülmelidir. Sosyal medya ile güçlendirilmiş müşteriler mutsuz iseler yıkıcı etkileri olan ters tepki oluştururlar.

CEM’in perspektifinden, eğer müşteri deneyimini, sadakatini, gelirini geliştirmek istiyorsak, belki de sorulması gereken soru: yeni bilgiler müşteri deneyimini arttırmamıza yardım edecek nitelikte mi? Doğru veri hazinesi, içyüzünü anlayarak öğrenme, müşteri deneyimi ve hizmetini geliştirmek için doğru değişiklikler yapmak, nihayetinde ana fikre direkt olarak etki edebileceklerini görmelisin.

PEX Network’ un BT’nin baş veri sorumlusu ile yaptığı röportajında sadece coğrafi bilgilerden oluşmayan Büyük veriye eklenen uygulama kullanımı ve tarama geçmişini içeren küresel raporun vurgulanan kısımlarını okuyabilirsiniz. Günümüzde ağ performans hakkındaki veriler ayrıca her zamankinden daha kolay toplandı, depolandı ve analiz edildi ve bilinen kara noktaları doldurmak için kullanıldı. Bu d, mühendislere müşteri deneyimini geliştirmesi, ağ iyileştirmeleri yapılması için izin veriyor.

Çok kanallı müşteri deneyimi gibi, müşterinin talepleri şunlardır: kişiselleştirme ve daha sofistike teklifler ve deneyimler, birden fazla kanalın üzerinde sorunsuz teslimat. Büyük Veri anlayışları ihtiyaçların karşılanması için yenilik gerekliliklerinin yürütülmesinin anahtarını bulundurabilir. Bu işletme modeli haline geldiğinde, telekomünikasyon şirketleri sadece hâlihazırda var olan bilgilerin güncellemesine değil henüz rakiplerin ele geçirmediği fırsatları arayıp bulmak için Büyük Veri’nin kullanılmasına ihtiyaç duyacaktır. Orada keşfedilmeyi bekleyen mavi bir okyanus var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın