Ana Sayfa Kültür Sanat Çağlar Boyuca Gezinti 12-16 Yüzyıl Gotik Mimari

Çağlar Boyuca Gezinti 12-16 Yüzyıl Gotik Mimari

2255
0
Paylaş

Serimizin ikinci makalesinde: Mimarlık – Epoch’lardan Stroll. Gotik mimarisi ile bir sonraki konumuz olan dizimize devam ediyoruz, çünkü Romanesk üslubun doğal gelişimi, Avrupa’da mimari tarihin en tanınmış stillerinden birini oluşturan farklı önemli gelişmeleri bir araya getirdi.

Romanesk’te olduğu gibi, Gotik de ilk kez bu tarz Fransa’yı üreten ilk ülkeden kaynaklanan farklı bir ismin altında kuruldu. Bu nedenle çağdaş inşaatçılar arasında Opus Francigenum (“Fransız eseri”) olarak biliniyordu.

Giorgio VASARI

Bugün kullandığımız Gotik terimi, tarihçi Giorgio Vasari’nin Antik Çağ’ın altın çağına kıyasla sanatsal başarılarını azaltmak için verdiği Haçlı Seferleri kapsamında Rönesans’ın ikinci yarısında ilk kez ortaya çıktı. Onun günlerinde, gotico, yabancı ve barbarca olan her şeyle eşanlamlı olan Gotların kabilesinden türetilen bir İtalyan küfür sözcüğüydü. Her ne kadar değerlendirmeleri bugün bilim adamları tarafından paylaşılmasa da, sıkışmış ve şu ana kadar olan negatif çağrışımını yitirmişti.

Paylaş
Önceki İçerikŞeytanın Kemancısı (Niccolo Paganini / 1782-1840)
Sonraki İçerikGotik Dönem Yeni Bir Avrupa
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın