Ana Sayfa Teknoloji Crysis

Crysis

2145
0
Paylaş

Crysis Oyun birinci şahıs kamera açısına sahip, FPS (First Person Shooter) türünün örneklerinden birisidir. Bu türün ilk örneği ID Software ‘in 1991 ylında piyasaya sürdüğü Wolfenstein 3D ürünüdür.

Bu ürünün oyun severler tarafından çok beğenilmesi ile FPS türü hızla günümüze kadar bir çok ürünle çeşitlenmiş ve gelişmiştir. ID Software Wolfenstein ‘dan sonra Doom ve Quake serileri ile bu kategorinin gelişiminde monopol olsa da, ilerleyen yıllarda güçlü rakiplerin çok arkasında kalmıştır. 2007 yılına kadar FPS türleri çok fazla görsel performans sunamamaktayken, Crytek stüdyolarında üretilen CryEngine motoru piyasaya lanse edilmiş ve herkesi şaşırtmıştır. O zamanın oyun konsolları tam performans çalıştıklarında bile Cryengine için yeterli olamamamıştır. Bu sebepten PC için Crysis üretilmiş ve EA 3. Çeyrek 2008 Gelirleri Konferans Görüşmesinde, Haziran 2008 sonunda dünya çapında 1,5 milyondan fazla satıldığı belirtilmiştir.

Yayımcı Electronic Arts | Valve (Steam)
Yapımcı Crytek
Tasarımcılar Cevat Yerli (İcra kur. bşk.)
Faruk Yerli (Üst yönetici)
Avni Yerli (Üst yönetici)
Steven Bender (Animasyon Tasarımcısı)
Bernd Diemer (Yapımcı)
Sten Hubler (Oyun tasarımcısı önderi)
Alexander Marschal (Halkla ilişkiler üst yöneticisi)
Besteci Inon Zur
Seri Crysis
Sürüm 1.2.1 (19 Mart 2008 itibariyle)
Oyun motoru (PC)
CryEngine 2
(Xbox 360, PS3)
CryEngine 3
Platformlar PC (Microsoft Windows)
Xbox 360
PS3
Çıkış tarihleri 13 Kasım 2007
 15 Kasım 2007
 16 Kasım 2007
 16 Kasım 2007
 16 Kasım 2007
 23 Kasım 2007
 29 Kasım 2007
Steam:
18 Eylül 2008
Türleri Birinci şahıs nişancı
Biçimleri Tek, Çok
Sınıfları ESRB: M — Yetişkin
OFLC: MA15+
PEGI: 17+
USK: 18
Ortam DVD Double Layer, Steam

Kaynak:Wikipedia

Cryengine, bu oyun türünün bugün pazardaki lideri Activision firmasının Call of Duty ürününü geliştirmesine her ne kadar önayak olmuş sa da, Crysis ‘i pazarda büyütememiştir. Crysis, önceki sürümlerinde rakiplerine göre olağanüstü grafikler sunmuş olsa da, bu durum, zamanın teknolojileri Crysis için yetersiz kaldığından dolayı ürün satışları konusunda negatif etki yaratmıştır. Crysis, bu tür oyun sevenler arasında iyi bir itibara sahiptir. Crysis yeni versiyonunda hem iyi bir senaryo sunmaktadır, hem de şimdiki teknolojiler Crysis için hazır hale gelmiştir ve şimdi Crysis milyonlarca satılmaya hazırdır.

CRYSIS SWOT Analizi

Crysis : FPS oyun türünün, gelecekte yüksek teknolojili silahlar ile geçen versiyonları arasında yüksek grafikleri, kaliteli ses efektleri, diğer rakiplerde olmayan ABD 2020 askeri programından esinlenilerek yapılmış silahları ile Crysis gözde bir üründür. Şu ana kadar ki versiyonlarında, piyasada ki oyun oynatıcılar (konsol ve PC’ler) Crysis ‘in oyun motoru için yeterli olmadığından oyunda takılmalar yaşanmış, bir çok oyun sever sahip oldukları cihazlar yeterli olmadığı için Crysis satın alamamıştır. Şimdinin koşullarıyla Crysis için büyüme stratejileri, pazar penetrasyonu ve ürün geliştirme yatırımları önerilmektedir.

Product-Ürün: Crysis, yeni oyun motoru CryEngine3 ile mevcut oyun konsollarının yeterli olabileceği bir ürün haline getirilmiştir. Ürünün, son versiyonunda gerekli Ar-Ge yatırımlarını yeterince aldığı düşünülebilir. Lakin, yine de sürekli gündemde tutulması ve müşterilerin heyecanla yenilikleri beklemesi amaçlanarak ürüne yeni modül ilaveleri, silahlar, oyun bölümleri hatta uç bir örnek olarak mevcut karakterin aşık olacağı bir bayan versiyonu bile eklenebilir. Ürünün kalitesi pazardaki rakiplerine kıyaslandığında görece çok yüksek olduğundan, ürün yenileme ve kalite yatırımları yapmak için uygun zaman değildir. Maliyeti ciddi oranda arttırıcı Ar-Ge çalışmalarına ara verilerek, güncellemeler ve yeni modüller için görece daha düşük yatırımlar yapılmalıdır.

Place-Konum Lokasyon: Ürünün mevcut satış lokasyonlarında bulunan rafların dışında satışının yapılabileceği çok ta fazla alternatif yoktur. Ancak, büyük alışveriş merkezlerinde kiosklar kurulabilir. Bu kioskların dışa bakan 3 cephesi LED ekranlar olabilir ve bu ekranlarda ürünün senaryosunun anlatıldığı videolar gösterilebilir. Kioskun içerisine 2 oyun konsolu yerleştirilebilir ve ürünü hiç oynamamış fakat izlediği videolarla ilgi düzeyleri artmış olanların denemeleri için ücretsiz oyun bölümleri sunulabilir. Bu kiosklarda deneme yapan potansiyel alıcılara mini anketler düzenlenebilir ve sıcak satış yapılabilir.

Price-Fiyat: Ürünün piyasadaki fiyatı rakipleri ile eşit düzeydedir. Ürün fiyatındaki düşüş ve yükselişlerin ilave müşteri kitlesi çekmeyeceği düşünülmektedir.

http://crysis.com/us/crysis-3/buy Sayfasının 20.03.2017 Tarihli Ekran Görüntüsü

Promotion-Tutundurma: Üst kısımda bahsettiğimiz kiosklar da birer reklam yatırımı olarak değerlendirilebileceği gibi, sinema salonlarında gösterilecek mini senaryo videoları da Crysis için uygundur. Aksiyon ve bilim-kurgu filmlerinin film araları tercih edilebilir. Bunun dışında, konsol üreticileri ile anlaşılarak, ürün konsol satışıyla birlikte belli bir iskonto ile konsol ambalajının içerisinde müşteriye verilebilir. Bu seçenek, ürünün bilinirliğini arttıracağı gibi, satış rakamlarındaki geri dönüşler de artacaktır.

Ürün için yukarıda sıraladığımız stratejilerin genel özetini şu şekilde yapabiliriz. Piyasadaki donanımsal araçlar, Crysis grafiklerine henüz yetişebildiği için aslında pazar Crysis için yeni oluşmaktadır diyebiliriz. Büyüme stratejilerinde yapılacak yatırımlar, mini Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra reklamasyon üzerinde yoğunlaşmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın