Ana Sayfa İş Dünyası Dışsal İhbar

Dışsal İhbar

1250
0
Paylaş

İstihdam edilen bireylerin kuruluşları / örgütlerinde karşı karşıya kaldıkları ahlaki/etik problemleri, firmanın dışında yasal kuruluşlara ifşada bulunması dışsal ihbar olarak değerlendirilmektedir. Firma dışından devlet kurumlarına, polis ve adli makamlara yapılan bildirimlerdir. Burada önemli olan konu; içsel bildirime danışılmadan, dışsal bildirimin bulunulmaması hususdur. İçsel bildirim eğer kafi gelmez ise, o zaman dışsal bildirim devreye girmelidir (Saygan ve Bedük, 2013: 7).

Dışsal whistleblowing, istihdamı sağlanan bireyin firmada karşılaşmış olduğu etik problemi, firmanın dışında yasal kuruluşlara ifşada bulunması manasını taşımaktadır. Firma dışından kasıt devletin resmi makamlarına yapılan bildirimdir. Lakin şu husus akıldan çıkarılmamalıdır ki; içsel whistleblowing’e başvurulmaksızın, dışsal fonksiyonu yerine getirmek yanlıştır. Bu durumda içsel süreç kâfi olmadığı durumlarda, dışsal whistleblowinge başvurulması gerekmektedir (Çiğdem, 2012: 98).

Whistleblower, haiz bulunduğu enformasyonu direk amirleri ile paylaşarak kullanabileceği gibi, farklı birey ve kuruluşlar ile de iş birliğinde bulunarak/paylaşımda bulunarak meydana getirebilir buna örnek olarak yetkili devlet kuruluşları veya medya kurumları örnek verilebilir. Bu süreçte etik problemin ortaya çıkarılması için bireye zorlamada bulunulamaz, bu fiil bütünüyle gönüllük esasına ve vicdana bağlı olarak meydana gelir (Aktan,2006: 2-3).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın