Ana Sayfa Teknoloji DMOZ Açık Dizin Projesi Kapanıyor

DMOZ Açık Dizin Projesi Kapanıyor

1065
0
Paylaş

14 Mart itibariyle, DMOZ artık faaliyet göstermeyecek. Dmoz web sitelerini editörler vasıtasıyla organize edip tasnifleyebilmek amacıyla yönetilen dizin hizmeti gösteren bir siteydi. Ana sayfasında verilen habere göre de 14 Mart tarihi itibariyle artık faaliyette olmayacak.

Yahoo dizinine karşı kurulan DMOZ kurulduğu dönem içinde adını bir kaç defa değiştirmiş olup Netscape firması tarafından satın alınmış daha sonrasında aynı yıl içinde AOL firmasıda Netscape firmasını satın almıştır.

Yıl Dmoz’un Adları Sahip
1998 GnuHOO
1998 NewHoo
1998 Netscape Open Directory Netscape
1998 The Open Directory AOL

Yahoo’da daha öncesinde dizin hizmetini kapatmıştı. Dmoz son dönemlerde araştırmacılara ve pazarlamacılara yönelik olarak hizmetlerine devam ediyorken artık hizmeti durdurma kararı aldığını açıkladı.

Dmoz açık dizin projesi NOODP Tag’iyle devam edecek bu şekilde arama motorlarına sayfalarını belirtmek amacıyla açık dizin açıklamalarını kullanmamalarını belirtebilecek. Etiket bundan sonra kullanılmaycak duruma geleceği söylenebilir.

Kaynak

Sullivan, D., 2017, http://searchengineland.com/rip-dmoz-open-directory-project-closing-270291 Erişim Tarihi: 07.03.2017

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın