Ana Sayfa İş Dünyası Ekip Motivasyonunda Liderliğin Önemi

Ekip Motivasyonunda Liderliğin Önemi

1554
0
Paylaş

Bugün işletmelerde sıklıkla duyulan, kariyer planları içinde önemli yer teşkil eden, Liderlikkavramı oldukça popüler bir kavram haline gelmiştir. Bu hususta gerçekleştirilen çok fazla akademik çalışma mevcuttur. Bu sebeple de liderlikle alakalı olarak tanımlara bakılacakolduğunda birden fazla ve farklı tanımla karşılaşmak mümkündür. Fakat bu farklıbetimlemelere rağmen, betimlemelerde ortak noktaların olduğu da göze çarpmaktadır.

Liderlik, kişilerin beraber oluşturduğu vizyona yönelik birlikteliğini, arzulu, hevesli olarak aynı paydada buluşarak, belirlenmiş hedeflerin realize olabilmesi amacıyla kuvvetlenerek tüm varlıklarıyla katkıda olmasını sağlayan enerjik bir proses şeklinde izah edilebilir.

Liderler, çalışanlarına değer veren, çalışanların sorunlarını, önerilerini, tekliflerini dikkate olan, beklentileri ile yakınen ilgilenen, bununla beraber probelemlerin sorununu çözebilecek seviyede olduğunu gösterebilen kişidir. Liderler aynı zamanda iletişim konusunda da son derece başarılıdırlar. İlişkilerinde kendisini karşısındakinin yerine koyarak düşünebilme özellikleri baskındır (Yatkın, 2007: 128).

Liderlik nosyonuna sahip olan ve yaşantıları boyuncada eğitimleri ile de sahip oldukları özelliklerini ilerletmiş olan kişiler, iş hayatı içinde disipline sahip olan liderler, sınırlı liderliğe sahip olanlar, gibi farklı lider tipleri bulunmaktadır (Maxwell, 1998: 26).

Günümüzde lider ve liderlik kavramları değişim, vizyon ve risk kavramlarıyla birlikte anılmaktadır. Değişim yeni bir sistem meydana getirmeyi zorunlu kılar ve buna bağlı olarakta
bu sistemde liderlik zorunludur, burada vurgulanmak istenen nokta risk ve sistemin değişimidir (Karahan, 2008: 151).

Stratejik liderlik kurum ve kuruluşlara bir gelecek hazırlama prosesi olarak yöneticiler, çalışanlar ve kurumun değerleri arasındaki pozitif etkileşime önem verir. Bu manada paylaşımına gidilen değerlerin kuvvetli bir biçiminde yürürlüğe konulması istihdam edilenlerin kurumlarına olan bağlılıklarına pozitif etkisi olacaktır (Sullivan and Harper, 1997: 2).

Kaynaklar

Sullivan, G. ve Harper, M., (1997), Umut Bir Yöntem Olamaz, Çeviren: Ayşe Bilge Dicleli, Boyner Holding Yayınları, İstanbul

Karahan, A. (2008), Hastanelerde Liderlik Ve Örgütsel Bağlılık Arasındaki İlişkinin İncelenmesi.  Sosyal Bilimler Dergisi, 10(1)

Maxwell, C. (1998), İçinizdeki Lideri Geliştirmek, Beyaz Yayınları, İstanbul

Yatkın, A. (2007), Toplam Kalite Yönetiminde Liderlik: Liderlikte Kalite İş, Güç, Endüstri İlişkileri Ve İnsan Kaynakları Dergisi, 9(1).

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın