Ana Sayfa Teknoloji Endüstri 4.0

Endüstri 4.0

829
0
Paylaş

Endüstrileşme alanında gelişme ile birlikte Endüstri 4.0 konusunda Almanya’nın mühendislik alanında ki birikimi ile birlikte modern bilgi ve telekomünikasyon, iletişim teknolojileri üretimi iç içe geçmiş durumdadır. Bu gelişimin arkasında olan itici kuvvetin ekonomik şartlar ve hızlı bir biçimde yükselen dijitalleşme olduğunu söylemek mümkündür. Dördüncü sanayi devrimini belirleyen elektronik, otomasyon, akıllı fabrikalar ve bilişim sektörleri olduğunu söylemek mümkündür. Endüstri 4.0 platformu imalat ve üretim sanayisinde, Almanya’nın lider olduğu konumu korumak ve genişletmesine de faydalı olma amacı bulunmakla beraber ekonomiye daha bağlı, tüm aktörlerin daha çok işbirliği ve koordinasyonu bu konuda çok büyük önem arz etmektedir. Platformun esas gayesi iş, akademik çevre, siyaset ve sendikalar arasında diyalog sağlanarak endüstri 4.0’ın tutarlı bir genel anlayış geliştirmesini sağlamaktır [1].

Endüstri 4.0 Almanya açısından çok büyük önem arz etmesiyle beraber Berlin, akıllı telefon uygulamaları başta olmak üzere bir çok proje geliştirilmekte ve girişimcilik uygulamaları ile Avrupa için yeni bir merkez olabilme yolunda önemli adımlar atılmaktadır. ParkTAG, RABOT Energy, WATTx, KIWI gibi hızlı yükseliş gösteren girişimleri meydana getiren şehir, Endüstri 4.0’la beraber çıkan gereksinimlere hem Almanya’da hem de küresel ölçekte karşılayabilen bir şehir olma yolunda ilerlemektedir [2].

Bunun dışında son dönemlerde Rainmaking Loft ile seri girişimcilerin uluslararası bir ortaklık tarafından kurulan girişimcilik merkezi Berlin’de melek yatırımcılardan oluşan bir grup tarafından çalıştırılmaktadır. Teknoloji  üzerine Berlin’in ana üs olduğu merkezde teknoloji ile ilgili start-up proje ve fikirleri üzerine çalışma imkanları sağlamaktadır. Almanya teknoloji alanında ki yenilik ve geliştirmelere çok büyük önem vermektedir. Bu kuluçka merkezi ile yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesi için gereken destekler sağlanmaktadır[3].

Kaynaklar

 

[1] http://www.plattform-i40.de/ Erişim Tarihi:[03.04.2016]

[2] http://www.endustri40.com/almanyanin-endustri-4-0-vizyonu/ Erişim Tarihi:[03.04.2016]

[3] http://www.rainmakingloft.com/ Erişim Tarihi:[13.04.2016]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın