Ana Sayfa Kültür Sanat İngiltere’de Erken Barok Dönem

İngiltere’de Erken Barok Dönem

2100
0
Paylaş

İngiliz Barok döneminin başlangıcı büyük bir felaketle karşılandı: 1666’da Londra’nın Büyük Ateşi. Eski Londra şehir surunun içindeki ortaçağ kenti dört gün boyunca (2-5 Eylül 1666) ve 13.200’ü tahrip edildi. 87 kilise kilisesi, Aziz Paul Katedrali ve Şehirin bir çok binası hasar gördü.

St.Paul Katedrali, Londra

Ancak büyük bir felaket gibi, yangın da Fransa ve İtalya’da görülen büyük barok örneklerden sonra temiz bir sayfa ile başlama ve yeniden modellenme fırsatı sağladı. En iyi mimarlar, haritacılar ve pey tarayıcılarından bazıları, Londra’yı meydanlarla yapılandırılmış, caddeleri ve çarpıcı manzaraları yayan ışıltılı bir şehre dönüştüren planlar sundular. Ne yazık ki, bu iddialı plan aşılmaz bürokratik engeller nedeniyle asla meyve vermedi ve bu nedenle şehir, yalnızca biraz değiştirilmiş eski ortaçağ sokak planında yeniden inşa edildi.

Londra Belediyesi’nin yeniden inşası için kabul edilen bir dizi eylemin bir parçası olarak, kilise ve katedrallerin yeniden inşası için özel referanslar verilmiştir. Tasarımlarından sorumlu Sir Christopher Wren‘in (1632-1723) Genel Sekreter Yardımcısı ve baş yardımcısı Robert Hooke‘nin (1635-1703) ofisi idi.

Robert HOOKE

Bunların arasında kişisel bir bilimsel eğitim geçmişi var, ancak ikisi de eğitimli bir mimar olamadı çünkü o dönemde İngiltere’de bu alandaki otodidakt olarak görülüyordu.

Sir Christopher WREN

Bununla birlikte, Fransa’yı dolaşarak yapılan geziler nedeniyle Wren, Fransız klasik Barok’un teknik ve üslup ideallerini, kendi tasarımları için Barok kiliseleri bir ortaçağ kentinin kısıtlamaları çerçevesinde inşa etme zorluklarının üstesinden gelmek için kullanabilmek için gerekli bilgi ve anlayışı edinmiştir. Genellikle bu çözümler bozulmalar ve uyarlamalar içerecektir; Perspektifli akıllı bir oyun.

En büyük mücadelesi St.Paul Katedrali’nin yeniden inşasıyla geldi. Anglikan Kilisesi’nin bir işareti olarak, İngiliz ayinleri geleneklerine uymalı ve sadık kişiye Tanrı’nın tanınabilir bir evini sunmak zorundaydı. Çağın tasarımını ve Anglikan geleneklerini pekiştirmek için mücadele eden Wren, bu gereklilikler bir takım reddedilen tasarımlarla sonuçlandı. Nihayet Kral Charles II tarafından 1675’te dördüncü tasarım önerisi için kraliyet emri verildiğinde, çalışma sonunda başladı; Bununla birlikte, Wren’in onaylanmış tasarımı gerçekten inşa etme niyetinin az olduğu belirtilmelidir.

Bu nedenle, Aziz Paul’un Katedrali’ne çok benzer bir nef ve koridor yapısı bulunan, St. Gotik uzunlamasına Latin Çapraz planında dinlenebilir, ancak kilise, büyük bir İngiliz Barok kabuğunun içinde giyinmiş ve iki kişilik bir kubbe ile süslenmiştir Roma’daki Aziz Peter Katedrali’ni taklit ederek. Aslında, Barok çağın en büyük dini yapıları arasında haklı bir yere sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın