Ana Sayfa Teknoloji FIFA 17

FIFA 17

1530
0
Paylaş

 

Tür Spor, Futbol, Simülasyon
Yayıncılar EA Sports
Electronic Arts
Platformlar Amiga, DOS, N-Gage, 32X, Mega-CD/Sega CD, Master System, Game Gear, Mega Drive/Sega Genesis, Sega Saturn, GameCube, Gizmondo, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Portable, PlayStation Vita, Super Nintendo Entertainment System, Nintendo 64, Nintendo DS, Nintendo 3DS, Wii, Wii U, Nintendo Switch, Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advance, 3DO Interactive Multiplayer, Microsoft Windows, iOS, Java Platform, Micro Edition, Android, Xbox 360, Xbox, Xbox One, Windows Phone, OS X, Zeebo
Çıkış Tarihi 1993
İlk Çıkış FIFA International Soccer 15.06.1993
Son Çıkış FIFA 17 27.09.2016

Electronic Arts 1995 yılından günümüze 50 ‘den fazla FIFA versiyonu üretmiştir. Sony Playstation ve sonrasında diğer muadil oyun konsolları satışa sunulana kadar pazarda monopol olmuş ve sonrasında da etkin piyasa gücü olarak kalmıştır. Bugün en önemli rakibi Japon Konami ‘nin önceleri Winnig Eleven ve sonrasında Pro Evolution Soccer (PES) olarak ürettiği üründür. Sadece Android ve iOS versiyonlarında olmak üzere, Gameloft firmasının Real Football ürünü ücretsiz versiyonlara sahip olmasının etkisiyle pazarda güçlü bir oyuncu konumuna gelmiştir. Gelişen sürümler grafiksel olarak daha gerçekçilik, daha gerçekçi yapay zeka ve oyuncu simülasyonlarının gerçekçiliğini vaat etmiş, senelik takım kadrolarının güncellenmesi ile sürekli yeni sezon ürününün satışını sağlamıştır. En büyük rakibi ile hemen hemen eşit pazar payına sahiptir. Hitap ettiği oyun sever kitlesi sayıca çok ciddi değişiklikler göstermediğinden pazar büyüme hızı diğer SİB (Stratejik İş Birlikleri) ‘lere göre görece düşüktür.

FIFA SWOT Analizi

FIFA Swot Analizi

FIFA için 4P Pazarlama Karması;

FIFA : Football 1995 yılından bu yana oyun piyasasında birlikte oyun oynamak isteyen oyun severlerin ilk tercihleri arasında olmuş bir türdür. FIFA, NBA ve Madden NFL ile birlikte EA Sports grubunun en çok satış hasılatı elde ettiği ürünlerden birisidir. Sadık bir müşteri kitlesine sahiptir. Lakin, son 4 yılda pazardaki rakibi Pro Evolution Soccer ile başa baş rekabet içerisine girmiştir. Her 2 oyunun müşterileri de öncelikle çokta önemli olmayan fakat hoşlarına giden özellikleri barındıran oyunu seçmeye meyillidirler. FIFA oynayan müşteriler, her sene football sezonu açıldığında transfer değişikliklerinin güncel olması için yeni versiyonu mutlaka satın almakta ve eski versiyonu bir daha oynamamaktadır. Bu durum, FIFA ‘yı vazgeçilmez bir nakit ineği yapmaktadır ve FIFA için tutundurma stratejileri takip edilmelidir.

Product – Ürün: Her versiyonda mutlaka lisans anlaşması yapılamayıp, ismi farklı şekilde yazılan oyuncu ve takımlar bulunmaktadır. Örneğin, Pro evolution Soccer ‘da, “Manchester City” ‘nin “Man Blu” olarak isimlendirilmesi gibi. Oyun severler bu isimlerin orijinal halinde olmasına genellikle dikkat eder ve farklı olanları oyunun editöründe orijinal isimleriyle değiştirirler. FIFA ‘nın yapacağı lisans anlaşmalarının fazlalığı, rakibe göre kayda değer bir avantaj sağlayacaktır. Bu konuda ürün yatırım gerektirmektedir.

Bunun dışında ürünü rakibe tercih ettirecek en önemli olgu yapay zeka gerçekliğidir. Oyuncuların oyun içerisindeki hareketleri, kalecilerin pozisyonlardaki tutumları gerçeğe göre ne kadar uygunsa, ürün pazarda o kadar kuvvetli hale gelmektedir. Hatta, zaman zaman ofsayt hatalarının olması, hakemlerin oyunculara yanlış kartlar göstermesi ve 90 dakika sonrasında oynanan uzatmaların gerçek hayatta olduğu gibi pozisyon bittikten sonra sonlandırılması birer cazibe noktasıdır. Bu tarz güncelleme ve gerçekliğe yakınsama faaliyetleri, yazılım olarak sürekli bir yatırım gerektirmektedir. Ürünün pazarda tutunması ve sürekliliğini devam ettirmesi için bu yazılım yatırımları mutlaka yapılmalıdır.

Ürün Android, iOS ve mobile versiyonlarında internet üzerinden $8 gibi bir fiyatla satılmasına rağmen, yapay zeka yetersizliğinden ötürü çok beğenilmemekte, oyunun indirilmesi sırasında zaman zaman oluşan hatalar nedeniyle oyunu satın almış olan kişileri zor durumda bırakmakta hatta bazen yeniden $8 ödeme yapmalarına sebebiyet vermektedir. Ürünün bu versiyonu için katedilecek çok yol olsa da, FIFA isminin pazardaki itibarı sebebiyle, ürüne yapılacak yazılım ve server yatırımının, mobil oyunların pazarının % 20 ‘ler seviyesinde her sene büyüdüğü düşünüldüğünde kısa zamanda olumlu geri dönüşlerinin olması beklenmektedir.

Place-Yer Lokasyon: Ürünün pazarda herkes tarafından bilinmesi ve sadık müşteri kitlesinin ürün nerede  ve nasıl satılırsa satılsın ürünü bulup temin etmesinden dolayı, farklı kanallarda satış yatırımı yapılması çokta anlamlı değildir. Lakin, her sene düzenlenen Euro League, World Cup, UEFA Championship gibi turnuvalarda stat gişelerinde müşterilere yaklaştırılabilir. Bu gibi turnuvalarda, potansiyel alıcılar football ile yatıp, football ile kalkar haldedirler. Normalde, hiç FIFA oynamamış yada oynamaya hevesi olmayanlara bile bu gibi zamanlarda bu türün kapıları açılabilir.

Price-Fiyat: Ürünün müşteri kitlesi fiyata hassas olmadığından, fiyat düşüşleri artı satışlar getirmeyecektir. Lakin, fiyat artışları mevcut müşterilerin bile o sezon Pro Evolution Soccer almasına sebebiyet verebilir. Bu durumda, ürüne yapılacak yatırımlar ürünün fiyatına çok fazla yansıtılmamalı, uzun vadede rakibin itibarını düşürmek amacıyla karlılıktan feragat edilmelidir.

Promotion-Tutundurma: Yine SSX için bahsettiğimiz üzere, oyun piyasasında genellikle oyun mağazalarındaki afişler ve internet reklamcılığı tercih edilmektedir. Fakat bu ürün, yukarıda bahsettiğimiz Uluslararası turnuvalarda yapılacak reklamasyon ile çok olumlu dönüşler alınabilir. Meşhur bir football takımının formalarında FIFA 13 logosu görmek oyunseverleri heyecanlandırabilir. New York Times Meydanı ‘nda görsel billboardlarda oyunun tanıtımı prestij artışı sağlayacağı gibi, evrensel olarak benzer lokasyonlarda da aynı reklamasyon yapılabilir.

Özetle, FIFA ilk piyasaya çıktığı günden bu yana oyun severlerin tercihlerinden birisi olduğundan, logonun her zaman göz önünde tutulması, güncellemelerin her sene olabildiğince gerçeğe yakın yapılması gerekmektedir. Bir çok oyun severin, FIFA ismini duyduğunda gözünün önünde EA logosu canlandığı halde, Crysis ismini duyduğunda üreticisini bilmediği düşünüldüğünde, FIFA ‘nın, Electronic Arts ‘ın marka bilinirliğini ve diğer ürünlerinin prestijini desteklediği bir gerçektir. FIFA, her zaman bir nakit ineği olarak kalmalı, bunun için gerekli yatırımlar yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın