Ana Sayfa Kültür Sanat Fransa (Rayonnant ve Flamboyant)

Fransa (Rayonnant ve Flamboyant)

1183
0
Paylaş
Kaynak: Britannica.com

Erken Gotik, sonunda Rayonnant (13. yüzyılın ortalarından itibaren) ve Flamboyant (16. yüzyıla kadar) olmak üzere gelecekteki üslupsal gelişmelerin iki önemli aşamasına yol açacaktır. Onların isimleri, en belirleyici özelliğinden kaynaklanmaktadır – Rayonnant durumunda, ayırt edici ton desenleri – ışıltıcı, Flamboyant’da da ateşlidir. Bir binanın genel görünüşünü büyük ölçüde etkilemekle birlikte, öncelikle yapısal önemden ziyade dekoratif olacaktır.

Beauvais Katedrali

Bununla birlikte, biraz daha temiz ve daha net olan Rayonnant dönemi, etkileyici bir 157 ft (48 mt) duran Beauvais Katedrali ve Paris’teki Sainte-Chapelle gibi camın duvara oranını alan toplam yükseklikteki en önemli başarıların bazılarını gördü. Mümkün olan sınırlarına kadar.

Sainte Chapelle

Yüksek Gotik ile Rayonnant arasındaki geçişi karakterize eden sadece giderek artan pencere alanı değil, daha basit ve düz plakadan üç boyutlu çubuk süslemeye doğru uzaklaşmak. Sonunda, camdaki gelişmeler, körü köreltmenin gelişmesine ve pencereler, oyun salonları veya aksi halde boş bir duvar yüzeyi üzerine eleman bağlarken olsun, bütün bir binada tekrar edilebilen tutarlı bir dekoratif motife yol açtı.

Bütün bu unsurlar, 14. yüzyılın sonlarından başlayıp 16. yüzyılın başlarına kadar uzanan çağdaş çağdaşlığının muhteşem coşkusuyla cummulate eder. Fransa’nın önde gelen örnekleri arasında Saint Maclou Kilisesi, St. Ouen Kilisesi ve Palais de Justice’in hepsi Fransa’nın Rouen kentinde yer alan üçlüsü vardır.

Dış tasarım konusunda çoğunlukla etkili olmasına rağmen, Flamboyant stili de iç tasarımlara, Ste’nin çınar çatısına girmeyi başardı. Troyes’teki Madeleine, Fransa, hayatta kalan en az örneklerden biri. Ancak Rayonnant’ın göreceli basitliği, gösterişli dönem boyunca iç dekorasyon seçimi olarak yaygın kalacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın