Ana Sayfa Otomobil Hill-Holder (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)

Hill-Holder (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)

5453
0
Paylaş

Hill-Holder( yokuş kalkış destek sistemi ), ESP sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır ve yokuş yukarı bir eğimde aracı geri kaçırmadan kalkış yapmayı kolaylaştırır. Aşağıdaki koşullarda otomatik olarak etkinleştirilir:

* Yokuş yukarı :% 2’nin üzerinde eğimli bir yolda araç hareketsiz, motor çalışıyor, debriyaj ve fren pedalı basılı ve redüktör nötr konumda veya vites takılı iken.
* Yokuş aşağı:% 2’nin üstünde eğimi olan bir yol üzerinde sabit, motor çalışıyor, debriyaj ve fren pedalları basılı ve geri vitese takılmış iken.


Yukarıdaki durumlarda sistem otomatik olarak çalışıyor olacaktır, ve araca üç saniye kadar frende tutarak kalkış esnasında aracın geri kaçmasını engellemekte ve sürücüye sürüş rahatlığı yanı sıra da güvenlik sağlamaktadır.


 UYARI

ESP sisteminin etkin güvenlik açısından performansı, sürücünün anlamsız ve gereksiz riskleri almasına neden olmamalıdır. Sürüş tarzı her zaman yol yüzeyinin durumu, görünürlük ve trafik koşullarına göre ayarlanmalıdır. Yol güvenliği daima sürücünün sorumluluğundadır.

Başlarken, ESP sistem kontrol ünitesi, başlatmak için gerekli olan motor torkuna ulaşana kadar tekerleğe karşı frenleme gücünü korur ve bu sayede sağ ayağı fren pedalından gaz pedalına hafifçe hareket ettirir.

Başlamadan 2 saniye geçtiğinde, sistem otomatik olarak devreden çıkar ve fren gücü kademeli olarak bırakılacaktır. Serbest bırakma aşamasında, tipik mekanik fren salıverme sesi (aracın hareket edeceğini gösterir) duyulabilir.

 

Paylaş
Önceki İçerikAraçlarda ESP (Elektroin Stabilite Programı) İşlevi ve Faydaları
Sonraki İçerikO Son Ribaund Alındı… Şampiyon Fenerbahçe!!!
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın