Ana Sayfa İş Dünyası İnsanları İkna Etmenin 8 Temel Kuralı

İnsanları İkna Etmenin 8 Temel Kuralı

1683
0
Paylaş

İnsanları İkna Etmek Bu Kadar Kolay Mı?

İkna ile ilgili olarak konuşanın hal ve tavırları, kendi duygu ve düşüncelerini yansıtmaktansa, dinleyenin bakış açısını algılayabilmelidir. Bu herkesin en basitinden betim olarak
bilgi sahibi olduğu empatinin ana kısmıdır. Her dinleyici, karşısındakinin, kendinden bir şeyler kapıp kapmamasını, bir uygulamayı yürürlüğe alıp almamasını, mal veya hizmeti
alması gerektiği gibi farklı durumlara karşı ikili mekanizmaları kullanmakla karşı karşıyakalır.

Müşteriler ya da tüketiciler motive olmadığında ve yetenekleri sınırlı olduğu, zaman ve hallerde arzu etseler dahi dikkatlerini vermeleri ve bir husus ile ilgili fikir yürütmeleri imkânsıza yakındır ya da çok düşüktür.

Bilhassa bu haldeki tüketiciler pazarlama iletişiminden
kolaylıkla etkilenmektedir bu durum ikna açısından otomatiklik prensibi olarak anılmaktadır.

Bireyleri etkileyebilmenin ve veya ikna edebilmenin V. Packard, 8 farklı yolu bulunduğunu ortaya koymuştur.

Bunlara sırasıyla bir göz atalım.

1: Duygusal Güvenlik Meydana Getirme: Satın alınan her hizmet ve ürün aynı zamanda güvencedir, bilinçaltı bireyleri, devamlı olarak güvenlik konusunda öne çıkan ürünleri tercih etmeye yöneltmektedir. Güvenlik alanının oluşması ya da o alan içinde
bulunmak insanları her zaman rahatlatıcı bir etkisi olmuştur.

2: Bireylere Değerli Hissettirmek: Dünyanın her yerinde çalışan bayanlar kendilerini daha değersiz hissetmektedirler. Her zaman yaptıkları rutin işlerin kimse tarafından takdir görmediğini tahayyül etmektedirler. Her birey takdir edilmeyi beklemektedir.

3: İkna Edilecek Müşteriye Ana Karakter Verme: Kişiler dünyayı algılarken kendilerini merkezde tutarlar, hiçbir kişi günlük hayatını bilim adamı düşüncesi ile yaşamaz. Bu sebeple de teklifler ne derece değerli olursa olsun, ana karakterin kendi olduğunu hissetmek isterler.

4: Kreatif Güdüleri Hareket Ettirme: İster yiyecek yapılsın, isterse bir kampanya katılması olsun, bireyler elde ettiklerinin bir faydasının olmasını arzularlar.

5: Sevgiyi meydana getirmek: Sevgi ihtiva eden, kişilerin sevme sevilme duygularına hitap etmek her zaman ikna açısından önemlidir.

6: Gücü meydana Getirmek: Bireyler her zaman kuvvetli olmak, gücünü başkalarının da bilmesinden hoşlanırlar. Lüks tüketim ekseriyetle güç göstermek içindir.

7: Kökenlere seslenmek: Modern kişiler bile kuvvetli kökler haiz olma duygusu hoşlarına gider. Bireyleri etkileyebilmenin elzem bir metodu olarakta kökenleri ile yakınlaştırma ve hissettirmektir.

8: Ölümsüzlüğe Seslenmek: Ölüm bir sondur, fakat bireyler öldükten sonrada bilinmek hatırlanmak arzusundadırlar. Buda insanların karar ve tutumları üzerinde etkilidir.

Paylaş
Önceki İçerikİş Zekası – Business Intelligence Uygulamaları
Sonraki İçerikMüşteri İtirazlarını Yanıtlamak, İşte Bu Kadar Basit
1985 Yılında Bursa’da dünyaya gelen Ercan Özvatan, Üniversite eğitimini Otomotiv Teknolojileri üzerine tamamlamış bununla beraber Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mitsubishi Motors bünyesinde kariyerine başlamış sonrasında 6 yıl boyunca Peugeot’da çalışmıştır. Koç Holding bünyesinde iş yaşantısını sürdüren Ercan Özvatan Dağcılık ve Airsoft ile ilgilenmektedir. Otomotiv teknolojileri konusunda uzman olan yazar, “Yeşil Bursa Dağcılık” ve “Bursa Airsoft” klüplerinin aktif üyesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın