Ana Sayfa İş Dünyası İş Dünyasında Maaş ve Maaş Yüksekliği

İş Dünyasında Maaş ve Maaş Yüksekliği

905
0
Paylaş

Kimi işletmelerde verilen maaşın karşılığı olarak düşük olan iş gücü maliyetinin anlamını yüklediğinden istihdam edilenlere daha az maaş öder, ama iş gücü maliyetinin istihdam edilenlere verilen ücretin üretkenlik ile de ilgili olarak aralarında bir pozitif ilişki bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Performansta meydana gelecek artış ile birlikte çalışanların aldıkları ücrette de artışın arasındaki ilişkiye bakıldığında emeğin üretken bir hale bürünmesi önemli bir özellik olarak görülmektedir.

İşletmeler çalışanları için sağlamış oldukları ve yürürlüğe koydukları maaş ve ücretlerde yasa koyucunun belirtmiş olduğu yasal ve legal zorunluluklara bağlıdır. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekir ise asgari ücret seviyesinin altında işverenin her hangi bir maaş belirlemesi mevzu bahis değildir. Bir işletmenin vermek durumunda olduğu ücret seviyesinde işi yapacak kişi ile de arz ve talep ilişkisi bulunur. İş gücünün sunumunda ki azalış ücretlerin artmasına neden olacaktır (Sabuncuoğlu, 1997: 217).

İstihdam edilenlerin motivasyonunun sağlanabilmesi amacıyla iktisadi-ekonomik etmenler; ücret artışı, prim esaslı, ekonomik ödül ve verilen kararlara katılım sağlanması gibi etmenler bulunurken istihdam edilen bireyleri yaptıkları işleri istekli biçimde yapmaya teşvik eden araçlar olarak görülmektedir. Bu hususta, kıdem usulü ücret ödemeside motivasyon aracı olarak kullanılması salık verilmektedir (Bayo-Moriones, Galdon-Sanchez ve Güell, 2004:1).

Kaynaklar

Bayo-Morıones, A., Galdon-Sanchez, J.E. Ve Güell, M., (2004), “Is Seniority-Based Pay Used As A Motivation Device? Evidence From Plant Level Data”, Iza Discussion Paper Series, Discussion Paper No:1321, September.

Sabuncuoğlu, Z., (1997), Personel Yönetimi (Politika Ve Yönetsel Teknikler), Furkan Ofset, 8. Baskı, Bursa

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın