Ana Sayfa İş Dünyası İş Dünyasında Mobbinge Karşı Yapılması Gerekenler

İş Dünyasında Mobbinge Karşı Yapılması Gerekenler

1593
0
Paylaş

Yönetimde bulunan bireylerin, psikolojik ve duygusal olarak şiddet görmüş olan bireylere karşı nasıl davranmaları hususunda karışık düşüncelere sahip olabilirler bu durumda yöneticiler ve diğer çalışanların yaklaşımlarında niyet çok önemli fakat kifayetsiz olabilir. Bununda sebebinde yaşanmış olan tecrübenin anormal olması ve bireylerin normalden farklı tepkiler göstermesidir. Duygusal olarak yaşan psikolojik şiddetin ölçüsü, bireyden bireye farklılık gösterebilmekte ve doğru düzgün bir değerlendirmeye tabii tutulamayabilir fakat ilk termin içinde çalışılan yerdeki bireylerin yardımı gerekebilir buda psikolojik şiddete maruza kalan bireyin yakınları ile irtibata geçilebilir, bir arayışa bulunması ile ilgili yakınları ile fikir alışverişinde bulunulması mümkündür [1].

İşyerinde psikolojik şiddet, taciz ile karşı karşıya kalan kişinin, prosese karşı göstereceği mücadele, çaba farklı biçimle ile anlatılabilir. Bunda birincisi yol direk olarak süreçten uzaklaşmak ve işi bırakmaktır. İkinci olarak finansal yahut benzer sebepler ile süreci kanıksamak, son olaraksa mücadelede bulunmak ve karşılık vermektir (Tınaz ve Karaturna, 2010: 88).

Son yolu tercih edenler açısından mobbing ile kişisel olarak başa çıkabilmek amacıyla kurum içinde bir takım yöntemlerin mevcut olduğu bununla ilgili olarakta ilk olarak bireyin kendisini geliştirerek, direnç kazanma çabasında olması gerekmektedir (Keskin ve Canbaz, 2014: 169)  Bu hedefle gerçekleştirilebilecek olan aşamalardan bir kısmı şu şekilde açıklanabilir (Mimaroğlu, ve Özgen 2008: 220):

  • Özsaygının Geliştirilmesi: Her bireyin mobing karşısında göstereceği dayanıklılık farklılıklar arzetmektedir. Buda bireyin adapte olma seviyesini ve direncinin limitlerini belirlemektedir.
  • Denge Bölgeleri Oluşturmak: Mobbingin mevcudiyeti çalışanları huzursuz etmektedir. Bu durumda mobinge maruz kalan bireyin iş ve özel yaşantısında düzenine istikrarsızlık katar. Güven ortamının bulunmadığı yerde değişimlerin limitli olacağı aşikârdır.
  • Mesleki Beceri ve Nitelikleri Geliştirmek: Psikolojik şiddetin meydana getirdiği gerginliği düşürmenin bir diğer metoduda, bireysel ve mesleki özellikleri olabildiğince hatalardan soyutlayarak ilerlemektedir. Bu durumda bireyin kendisine duyduğu öz sayıda da yükselme olacaktır.
  • Ruh Sağlığını Korumak: Gerilimin baş gösterdiği yerde en fazla etkilenecek olan hallerden biriside bireyin ruh sağlığıdır. Burada kuvvetlenen güçlü bir psikoloji, kişinin alabileceği daha fazla zararı indirgeyecektir. Ruh sağlığı bakımından güçlü bir birey daha dirençli olacaktır.
  • Algılama Stratejilerini Güçlendirmek: Her türlü psikolojik şiddet bireyin kişiliğine karşıda etki etmekte ve direnç katsayısı önemli bir hale gelmektedir.
  • Değerleri İfade Etmek: Bireysel değerleri idrak etme ve hayatın bu değerler ile natürel bir harmonide bulunduğunda hem fikir olma, psikolojik şiddete karşı direnç kazanmada aktif bir metoddur. e maruz kalan kişinin yapabileceği en ciddi hatalardan birisi bu yıldırma durumu karşısında kendi kendisini küçük görmek ve hatayı kendisinde aramak ve yargılamaya çalışmak olacaktır.

Kaynaklar

[1] http://www.htanoropsikiyatri.com/mobbing.html Erişim Tarihi:[05.04.2016]

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın