Ana Sayfa İş Dünyası Ekonomi İşletmelerde Stratejik Liderlik ve Yönetim

İşletmelerde Stratejik Liderlik ve Yönetim

476
0
Paylaş

Stratejik yönetimin anlamında, ana yönetimde ki hiyerarşide üst yönetim seviyelerinde özgü bir hale gelmiş olarak tanımlamak mümkündür. Orta seviyede olan bireylerin yaptıkları operasyonel faaliyetlerin yönetiminde üst seviyelerin icra ettikleri faaliyet stillerine stratejik yönetim adı verilmektedir. Burada ki gerçek fark ise üst kademede olanların uzağı görebiliyor olmalarıdır.

Liderlik kavramında başkalarının duygu, düşünce ve hareketlerini etkileyebilmek gayesi ile kaçınılamaz bir biçimde kuvvet kullanımı gerektirmektedir. Kişilerin ellerinde olan güç ise bazı beşeri olan riskleri de kendisiyle getirmektedir.

İlk aşamada güç birincil olarak sonuca ulaşabilmek yeteneği ile özdeşleştirilme riskinde; ikinci olarak insanlar birçok meşru yollardan güç arttırma fırsatlarını göz ardı edebilme riski ve son olaraktan güç arzusu uğruna bireyin kendini kaybetme riski. Bu risklerin telafi edebilme ihtiyacı toplu liderlik ve yönetimsel ahlakın gelişememesinin temel sebebidir (Özel, 1994: 30-31).

Belirtilmesi gereken noktalardan biride, bahsedilen süreçler ile ilgili olarak izlenmesi gerekli olan aşamalarda stratejik plan doğrultusunda sürecin doğru işleyip işlememesi ile ilgilidir (Stratejik Planlama, 1998: 2). Bazı zamanlarda da ele geçirilecek olan sonuçlar planlamacılar bir önceki aşamaya geri getirebilir; bunun sebebi de varsayımlar veyahut koşulların değişmiş olmasından kaynaklanabilir (Steiner, 1989: 19-24). Stratejik planlama sürecinde, ekolojik analiz ve içsel değerlendirmeler yapılırken müşterilerin gereksinimleri üzerinde odaklanılır. Geliştirilen stratejilerin üst yönetim tarafından hedeflerin belirlenmesinde ve stratejilerin yıllık planlar haline getirilmesinde gerekli olan tüm etkinlikler tüm birimler tarafından faaliyete geçirilmesiyle stratejik planlama sürecinde bazı dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur (Fidler, 1989: 20).

Kaynaklar

Özel, M., 1994, Stratejik Yönetim ve Liderlik, İz yayıncılık, İstanbul. 
Steiner, G.A., 1989. Strategic Planning: What Every Manager Must Know. New York: Free Press.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Buraya Adınızı Yazın